سبک زندگی

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

اصول شیک پوشی در دنیای مد و فشن به‌طورکلی از هیچ قانونی پیروی نمی‌کند اما دنیای مد و لباس قاعده‌هایی دارد که طراحان لباس و استایلیست‌ها از گذشته تا به امروز آن‌ها را رعایت می‌کرده‌اند و هم‌اکنون بدون تغییر باقی‌مانده‌اند با دانستن این اصول و نکات مد و فشن همه می‌توانند یک استایل متفاوت و حرفه‌ای داشته باشند و درست مانند استایلیست‌های معروف لباس بپوشند.

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

برای بسیاری از ما پیش‌آمده که باوجود لباس‌های زیادی که در کمد لباسمان وجود دارد، برای انتخاب استایل مان با مشکل مواجه شده‌ایم؛ همچنین برای اینکه شیک‌تر به نظر بیاییم، به خریدهای مختلف و حتی غیرضروری ‌پرداخته‌ایم. زن یا مرد بودن فرقی نمی‌کند. حتی فرق نمی‌کند جوان باشید یا پیر. برای اینکه شیک لباس بپوشید و جذاب به نظر برسید، نه پول و نه مارک تجاری و نه معاملات روزانه، هفتگی و ماهانه انتخاب لباس برای هر فصل خیلی مهم نیستند در این مقاله با جهان بتس همراه باشید تا با مهم‌ترین اصول شیک پوشی در دنیای مد و فشن برای خوش‌تیپ‌تر بودن آشنا شده همچون سلبریتی ها در محل کار، مجالس و مهمانی بدرخشید و همگان را مجذوب خود کنید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با چرخه رنگ ها و قواعد حرفه‌ای ست کردن رنگ لباس

آشنایی با اصول کلی شیک پوشی در دنیای مد و فشن

1 ساده‌پوشی، راز شیک‌پوشی است

بارها در مراسم‌های هنری، مجلات مد، از ووگ بافتنی گرفته تا بوردا و بسیاری از مجلات و درگاه‌های مد معروف در جهان، لباس‌هایی بسیار شیک و درعین‌حال بسیار ساده دیده‌اید. مد و لباس دنیای هندسه و طراحی و خلاقیت را القا می‌کند. یک برش، هرچند ساده، می‌تواند تأثیر زیادی روی لباس بگذارد و این راز یک لباس مفهومی است که در دنیای مخاطبان چیزهای زیادی پیداکرده است.

بنابراین برای شیک‌پوشی، سادگی را در اولویت قرار دهید. برخی از مزون‌های حرفه‌ای ایران و جهان و حتی تحلیلگران مشکل‌پسند دنیای فشن، در لیست گزینه‌های مهم خود، طرح‌های ساده بسیاری از سلبریتی های ایرانی و خارجی را در فهرست انتخاب‌های مهم خود به هواداران معرفی می‌کنند.

اگر به لباس عروس پرنسس‌های معروف دهه اخیر نگاه کنید، جذاب‌ترین آن‌ها ساده‌ترین طرح‌ها هستند. این امر به‌وضوح در لباس عروس کیت میدلتون و مگان (عروس جدید ملکه انگلیس) دیده شد؛ بنابراین درزمانی که بسیاری به دنبال طرح‌های شلوغ و رنگ‌های جیغ و طوفانی هستند! آن‌ها در لباس شب و فضای باز هستند، به‌سادگی تبدیل می‌شوند تا قدرت انتخاب شما و سبک تفکر مثبت و راحت را به مردم بازارپسند امروز نشان دهند!

۲- اهمیت به تناسب اندام

راز دوم برای شیک و جذاب به نظر رسیدن توجه به اصل انتخاب لباس متناسب با قد، وزن و سن است. در طول روز، صدها نفر را در خوابگاه‌ها، دفاتر، مدارس و دانشگاه‌ها می‌بینید که علی‌رغم انتخاب لباس‌های لوکس، گران‌قیمت و مارک‌دار، اما به دلیل عدم تناسب مناسب بین قد و وزن و حتی سن و از همه مهم‌تر رنگ از پوست، لباس متناسب با بدن فرد نیست و جذابیت آن مشخص نمی‌شود.

مهم‌ترین نکته در انتخاب هر لباسی توجه به قد، وزن و سن شخصی است که قصد پوشیدن آن را دارد. ارزان‌ترین و ساده‌ترین لباس‌ها، وقتی به‌اندازه و شکل اندام یک شخص باشد، جذابیت آن و راحتی بصری و انرژی مطلوبی که به مردم منتقل می‌کند، بسیار بیشتر از لباس گران‌قیمت است اما به قول عموم، به تن فرد گریه می‌کند!

اگر در بهار و تابستان به فکر انتخاب مانتو یا کت تک یا شلوار جین یا روسری یا شال هستید، تناسب این لباس را با فاکتورهای ۳ گانه معرفی‌شده در نظر بگیرید.

تکرار یکرنگ در مد و لباس می‌تواند تأثیر خارق‌العاده‌تری نسبت به لباس‌های رنگارنگ مارک‌های گران‌قیمت داشته باشد. همچنین، تناسب در مد عاملی در انتقال سیگنال‌های انرژی مثبت به یکدیگر است که باید در سبک زندگی شما در نظر گرفته شود.

۳- توجه انرژی که لباس منتقل می کند

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

لباس شما همان‌طور که فکر می‌کنید به مردم و محیط انرژی می‌دهد. برای اینکه مثبت به نظر برسید و چهره‌ای کاریزما داشتن، نیازی به کلمات باشکوه با ادبیات برجسته در کلمات و گفتار ندارید. اگرچه این دودسته تأثیر بسیار مهمی در زندگی ما و نظر مثبت دیگران دارند، اما بخشی از آن را می‌توان از طریق لباس به دست آورد.

شاد پوشیدن. با تفکر روشن، شاد زیستن و زندگی امیدوارانه رابطه معناداری دارد. در غیر این صورت، همه پرستاران لباس سیاه می‌پوشند. رنگ‌ها انرژی‌دارند و شما می‌توانید این انرژی شاد پوشیدن را از طریق سنگ، جواهرات، اکسسوری و لباس به خود و دیگران منتقل کنید و این در بهبود روابط شما با دیگران در خانه و خارج از کشور بسیار مهم است.
زیرا ظاهر و سبک شما اولین چیزی است که در رابطه با دیگران دیده می‌شود و به‌سرعت مغز آن‌ها را به تحلیل و بررسی ظاهر و شخصیت شما بر اساس ظاهر شما سوق می‌دهد.

برای بسیاری از مردم، اولین نگاه آخرین نگاه است. چه بخواهیم و چه نخواهیم باید در طراحی لباس و استایل در فصول مختلف سال به این موضوع توجه کنیم. حتی بهترین نت‌های عطر سرد و گرم از مارک‌های برتر دنیا در صورت ترکیب با سبک بد تأثیر خوبی نخواهد داشت.
این تأثیرات ظاهراً خوشامد یا بد در ذهن افراد تأثیر مثبت یا منفی می‌گذارد. سعی کنید چهره‌های باشکوه و کاریزماتیک را در طول روز و در زندگی ما با پوشیدن لباسی که دارای رنگ‌های امیدوارکننده، جذاب و انرژی مثبت است انتقال دهید تا خود و جامعه‌ای شاد و سرزنده را با دنیای مد ایجاد کنیم.

4- رنگ مناسب پوست خود را پیدا کنید

به رگ‌های مچ دست خود نگاه کنید تا ته رنگ پوست خود را بشناسید:
اگر رنگ‌هایی که می‌بینید بیشتر مایل به سبز است شما پوست گرمی دارید و رنگ‌های گرم مثل قرمز و زرد و نارنجی بیشتر به شما می‌آید اما از رنگ‌های روشن کمرنگ مثل صورتی و آبی آسمانی استفاده نکنید.
اما اگر رنگ رگ‌ها به آبی و بنفش متمایل است رنگ پوست شما سرد است و رنگ‌های سرد مثل آبی و تن‌های مختلف صورتی و بنفش به شما می‌آید.
اگر هیچ‌یک از این دورنگ غالب نباشد پوست شما خنثی است و از بیشتر رنگ‌ها می‌توانید استفاده کنید، اما توصیه می‌شود بیشتر از رنگ‌های خنثی در کنار رنگ‌های تند استفاده شود.

5- استایل شخصی خود را پیدا کنید

بیان شخصیت بالباس: شما قبل از انتخاب لباس باید خود را بشناسید، آیا شما یک خانم شاغل متشخص هستید؟ یا دختری با استایل راحت و بی‌دردسر؟ یا یک خانم مد روز؟ این تعاریف در لباس‌های شما خود را نشان دهد. همچنین شما باید تعریف درستی از موقعیت‌های مختلف در زندگی خود داشته باشید و برای هر موقعیت لباس‌های مناسبی داشته باشید.

6- لباس‌های محبوبتان را لیست کنید

اگر همیشه موقع خرید لباس گیج می‌شوید و نمی‌دانید دقیقاً چه مدل‌هایی را باید انتخاب کنید، بهتر است یک لیست از ۱۰ لباس محبوب کمدتان تهیه کنید. این کار کمک می‌کند به‌راحتی تشخیص دهید کدام مدل لباس با آنچه از قبل دارید همخوانی خوبی دارد و همچنین به شما یادآوری می‌کند که کدام مدل‌ها را هیچ‌گاه نمی‌پوشید.

7- با آمادگی کامل لباس پرو کنید

اگر قرار است یک لباس خیلی مهم مثل یک لباس مجلسی خاص بخرید، فراموش نکنید که پیش از پرو کردن حتماً گن داشته باشید. پوشیدن گن، لباس‌زیر و سوتین مناسب باعث می‌شود لباس فرم واقعی خودش را روی تن شما نشان بدهد.
حتی جزییات را هم رعایت کنید؛ پوشیدن کفش پاشنه‌بلند، زدن رژ لب و مرتب کردن موها کمک می‌کند تصور بهتری از نتیجه‌ی نهایی به دست بیاورید.

ترفند های شیک پوشی و خوشتیپ بودن

1- لبخند زدن را فراموش نکنید

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

یکی از روش‌هایی که می‌توان حتی استایل های ساده و معمولی و بعضاً بدترکیب را موجه کرد و ذهن دائماً فریبکار مخاطبان خود را فریب و منحرف کرد، لبخند زدن و داشتن چهره‌ای شاد و انرژی مثبت است که مخصوصاً برای مردان و زنان است. تعامل و ارتباط روزمره با مشتری و مخاطبان بسیار مهم است. افراد شاد، خندان و انرژی مثبت پوشش خوبی برای طراحی‌های سبک معمولی هستند و ذهن را به سمت معیارهای دیگر سوق می‌دهد؛ بنابراین به یک لبخند خوب توجه کنید. شما یک لبخند خوب، دندان خوب و سفیدی می‌خواهید.

۲- قرمز بپوشید

قرمز پوشیدن در هر موقعیت زمانی و مکانی امکان‌پذیر نیست؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که رنگ قرمز، رنگ hot و جذاب است و کاریزماتیک بوده و می‌تواند کاوری برای طراحی لباس نامناسب باشد.

۳- موهایتان را بلند کنید

یکی از معیارهای زنانگی موهای بلند است. به‌عنوان یکی از معیارهای مردانگی در طراحی سبک، موهای کوتاه. موهای بلند عاملی جذاب برای خانم‌ها است. درست یا غلط، این عامل مهمی در بخشش زنان جوان است.

4- انتخاب لباس، ۲۴ ساعت قبل مراسم

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

یکی از مهم‌ترین ترفند های مد، صبر، مراقبه و فرصت دادن به ذهن برای تجزیه‌وتحلیل اطلاعات است. لباس‌هایی را که برای روز بعد برنامه‌ریزی می‌کنید 24 ساعت قبل یا تا حد ممکن شب قبل تعیین و آماده کنید. این به شما فرصت و فکر کافی می‌دهد تا لباس‌ها با استایل موردنظر جهت حضور شاخص در مهمانی/رویداد موردنظر داشته و ظاهری موجه‌تر را برای خود به ارمغان آورید.

5- لباس‌هایی برای موقعیت‌های اورژانسی

 

همیشه همه‌چیز همان‌طور که می‌خواهید نخواهد بود. حتی برای حضور در یک رویداد یا رویداد مهم که حضور شما در آن بسیار مهم است و به هر دلیلی قادر به طراحی سبکی بالباس موردنظر خود نخواهید بود. برای این مواقع، انرژی‌های مثبت افراد شیک‌پوش همیشه مجموعه‌ای از لباس‌ها را برای مواقع اضطراری آماده می‌کنند تا بتوانند با چهره‌ای موجه و باوقار و باکلاس در رویداد موردنظر خود را برای رویداد موردنظر آماده کنند و استرس را از خود دور کنند و دیگران این امر به‌ویژه در نیمه اول سال صدق می‌کند.

6- لباس‌های محبوب را زودبه‌زود بپوشید

اگر به طیف‌های رنگی خاصی علاقه دارید و چندین رنگ از این رنگ‌ها دارید، استفاده منظم از آن‌ها در مراسم مختلف مشکلی ندارد. این روش خلاف اصول مد نیست و شمارا به پرداخت هزینه‌های اضافی برای تغییر سبک مکرر ترغیب نمی‌کند و معتاد به خرید نمی‌شوید.

7- اطمینان حاصل کنید که لباس‌هایتان کاملاً متناسب و هم ساز بااندام شما است!

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

یک ترفند برای شگفت‌انگیز نشان دادن هر نوع لباس در بدن، کمک گرفتن و داشتن یک خیاط خوب و کار بلد است. لباس‌هایی که به‌صورت منحصربه‌فرد برای شما توسط خیاط دوخته می‌شود، نه‌تنها کاملاً متناسب بافرم بدن شماست، همواره هنگام پوشیدن آن‌ها احساس راحتی خواهید کرد
از طرفی، لباس‌هایی که به‌صورت نامتناسب بافرم و هیکل شما دوخته‌شده باشند، مانند شلوارهای حاضری که قد آن‌ها بسیار بلند است و روی زمین کشیده می‌شوند، به‌آسانی شیک بودن استایل شمارا از بین می‌برند؛ بنابراین، اگر مجموعه لباس‌های موجود در کمدتان کاملاً متناسب با هیکل شما باشد، یک گام دیگر به خوش‌پوشی و شیک به نظر آمدن نزدیک شده‌اید.

8- نسبت‌های لباستان را بافرم بدنتان متعادل‌سازی کنید!

متعادل‌سازی تناسبات، به معنی فرم دادن به لباس‌ها برای ایجاد هماهنگی کلی بافرم بدنتان است؛ بنابراین برای رسیدن به این هدف، لباس‌هایی متناسب بافرم اندام خود را انتخاب کرده و بپوشید، نه بزرگ‌تر و نه کوچک‌تر!
درصورتی‌که می‌خواهید لباس‌های اور سایز یا استایل غیرمعمول و کژوال را برگزینید، سعی کنید آن‌ها را فقط در بخشی از استایل خود به کار ببرید و با سایر جزییات استایلتان متناسب سازید؛ به‌طور مثال، درصورتی‌که از شلوارهای جین دمپاگشاد استفاده می‌کنید، حتماً یک تاپ جذب بپوشید یا درصورتی‌که از تاپ‌های گشاد و اورسایز استفاده می‌کنید برای تناسب استایل خود از شلوار جذب استفاده کنید.

9- سبک شخصی خود را پیدا کنید.

سبک هر شخص به‌منزلۀ امضای آن شخص است و امکان دارد که دستیابی به این امضا، زمان زیادی ببرد. شما می‌توانید برای پیدا کردن سبک شخصی‌تان، از اصول و چارچوب‌های شخصی خود شروع کنید، آن‌ها را یادداشت و متناسب با اصولتان، لباس‌های مختلف را امتحان کنید تا بتوانید به آنچه برازندۀ شماست دست‌یابید.
در این مرحله باید زمان بگذارید؛ بنابراین باید به اتاق پرو لباس بروید، لباس بپوشید، رنگ‌های مختلف را امتحان کنید تا بتوانید آنچه شمارا منحصربه‌فرد می‌کند انتخاب کنید.

10- الگوها و بافت‌ها را باهم ترکیب کنید!

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

درگذشته معمولاً کیف و کفش را باهم ست می‌کردند؛ اما جالب است بدانید دیگر این نحوه ست کردن کیف و کفش طرفداران زیادی ندارد.
امروزه تضاد در بافت‌ها و انواع جزییات در استایل، یک‌راه جسورانه برای شیک‌پوشی است.
برای استفاده از این تضادها چند مثال جالب داریم، شما می‌توانید با تغییرات و تکه‌های کوچک شروع کرده و آن‌ها را با الگوهای خنثی مانند راه‌راه و بافت‌های ساده، مانند چرم و بافتنی هماهنگ کنید. پولک و پارچه‌های براق کوچک را در استایل خود در قالب روسری، کروات یا کیف پول اضافه کنید تا به‌تدریج بتوانید استایل شیک مناسب خود را بسازید.

11- استایل تک‌رنگ را فراموش نکنید

برخلاف تصور عمومی، سبک‌های تک‌رنگ قدرت جذب زیادی و انرژی مثبت زیادی تولید می‌کنند. مخصوصاً اگر قدکوتاه یا قدبلندی دارید. سبک تک‌رنگ متناسب بارنگ فصل و سال، تأثیر زیادی در جذابیت و رفاه شما دارد. سبک خاکستری و حتی کل پای سیاه در صورت رعایت ملاک‌های آداب و تکرار نشدن، برای بیننده جذاب خواهد بود.

12- استایل سیاه‌وسفید معجزه می کند

در طراحی مجلسی و دورهمی و سبک‌های گاه‌به‌گاه دورنگ اصلی وجود دارد. با ترکیب آن‌ها می‌توانید بسیار جذاب باشید. کوکو شانل با کفش‌های انگشت مشکی و دامن‌های سفید انقلابی در طراحی مد ایجاد کرد. سبک سیاه‌وسفید هنوز هم برای خانم‌ها و آقایان آشفته مناسب است.

13- لباس‌های مجلسی بدن‌نما را با استراتژی بپوشید

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

بخشی از جذابیت و گیرایی استایل شما به این بستگی دارد که بدانید چقدر از بدنتان در یک لباس باید پوشیده باشد و چقدر از آن می‌تواند دیده شود.
«جن راد» (Jen Rade)، استایلیست آنجلینا جولی، پیشنهاد می‌کند «تنها یک بخش از بدنتان را برای دیده شدن انتخاب کنید»؛ بنابراین، اگر یک لباس مجلسی دکلته انتخاب می‌کنید، دامن شما نباید بیش‌ازاندازه کوتاه باشد، یا اگر لباستان کوتاه یا دارای چاک بلند است، بهتر است شانه‌ها پوشیده باشند

14- روی کمد لباستان تمرکز کنید!

اولین و مهم‌ترین نکته برای اطمینان از شیک‌پوشی، نظم بخشیدن به کمد لباس و لباس‌هایتان است. برای نظم بخشیدن به لباس‌هایتان، در نظر داشته باشید که در مجموعۀ لباس‌هایتان، چند استایل ثابت را حفظ کنید؛ مانند یک لباس مشکی ساده، یک شلوار جین متناسب با سایزتان، چندین تی‌شرت ساده، ژاکت‌های بافتنی در رنگ‌های خنثی، همچنین داشتن یک کت، چه از جنس چرمی یا جنس جین.

15- از رنگ‌ها استفاده کنید!

بازی بارنگ‌های مختلف در استایلتان، توصیه‌ای دیگر از دنیای مد برای شیک‌تر به نظر آمدن استایلتان است. همۀ ما در زمان‌های مختلف شاید تنها از یکرنگ ثابت برای استایلمان استفاده کرده‌ایم و افزودن رنگ، حتی باعث کلافگی‌مان می‌شود.
یادتان باشد برای اینکه بتوانید در استایل خود شیک بودن را تجربه کنید، باید از حداقل یک جزء رنگی در استایلتان استفاده کنید و در بقیه استایل خود از رنگ خنثی بهره ببرید. با این کار علاوه بر اینکه در استفاده از رنگ‌ها راحت‌تر می‌شوید، خواهید فهمید که کدام ترکیبات رنگی برای سبک و استایل شما مناسب‌تر است.

16- شومیز سفید را فراموش نکنید

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

اگر قرار باشد داخل کمد لباس‌هایتان یک لباس همیشه کاربردی داشته باشید، حتماً یک شومیز سفید ساده انتخاب اول است. شومیزهای سفید همان‌هایی هستند که می‌توانید به‌وفور در استایل مرلین مونرو پیدا کنید.
یک شومیز سفید و ساده‌ی زنانه به‌راحتی به یک شلوار جین ظاهری درخشان می‌دهد و باعث می‌شود یک دامن ساده، کلاسیک و خاص به نظر برسد.

17- از کفش‌های خود مراقبت کنید

کفش، ساعت و آرایشگری اولین موضوعاتی هستند که در چشم بیننده ظاهر می‌شوند و ذهن فریبنده آن‌ها را به سمت تحلیل ذهن و شخصیت شما سوق می‌دهد! مراقب این ذهن‌های مخاطب خود باشید که همیشه فریب می‌دهند و سعی کنید عقاید منفی ذهن فریبکار آن‌ها را با عوامل عادی تقویت نکنید. تمیز کردن کفش یکی از این موارد است. از یک خانم (حتی یک ناظر پروژه ساخت‌وساز) هرگز انتظار نمی‌رود کفش کثیف داشته باشد.

18- اکسسوری‌ها را از رنگ‌های روشن انتخاب کنید

اگر تیپ شما پر است از رنگ‌های خنثی مثل سرمه‌ای، مشکی، شتری یا خاکستری، به‌سادگی می‌توانید به این رنگ‌ها کمی انرژی بدهید؛ کافی است کیف و کفش خودتان را از رنگ‌های روشن و تند مثل قرمز انتخاب کنید.
اکسسوری‌ها شامل انواع کیف، کفش، زیورآلات، کمربند، شال و روسری به‌راحتی می‌توانند یک تیپ ساده و بدون رنگ را جذاب و منحصربه‌فرد نشان دهند و علاوه بر این خیلی راحت با هر تیپی ست می‌شوند.

19- قد شلوار را با قد پاشنه‌ی کفش تنظیم کنید

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

 

«کیت یانگ» (Kate Young)، یکی از معروف‌ترین استایلیست‌های هالیوود، معتقد است «بزرگ‌ترین اشتباه خانم‌ها این است که قد شلوارشان را متناسب با قد پاشنه‌ی کفش انتخاب نمی‌کنند».
درواقع یک شلوار باید یا مناسب کفش‎های تخت زنانه باشد یا کفش‌های پاشنه‌بلند.
قاعده‌ی کلی: قد شلوار باید به‌اندازه‌ای باشد که حدود ۱٫۵ سانتی‌متر از سطح زمین بالاتر قرار بگیرد یا درست به روی کفش برخورد کند.

20- شست‌وشو و نگهداری از لباس به صورت صحیح

لباس‌ها در صورتی همیشه زیبا و خوش‌فرم دیده می‌شوند و می‌توانند تا مدت‌ها در کمد لباس شما جا خوش کنند که به‌خوبی از آن نگهداری کنید.
برخی از لباس‌ها نگهداری‌های خاصی می‌خواهند؛ مثل یک لباس سفید یا شیری خیلی درخشان که لازم است همیشه خشک‌شویی شود یا یک بلوز ظریف زنانه با سنگ‌دوزی‌های خاص که لازم است همیشه با دست‌شسته شود.
همیشه به توصیه‌های شست‌وشوی روی تگ لباس توجه کنید و اگر فکر می‌کنید حوصله‌ی رعایت آن‌ها را ندارید، قید آن لباس را بزنید.

21- اگر شک دارید، جین را یک سایز کوچک‌تر انتخاب کنید

موقع خرید شلوار جین زنانه، هرگاه شک و تردید داشتید سراغ یک سایز کوچک‌تر بروید. شلوارهای جین معمولاً کش می‌آیند به‌مرورزمان کمی گشاد می‌شوند؛ بنابراین انتخاب یک سایز کوچک‌تر، مطمئن‌تر خواهد بود. علاوه بر این، هیچ‌چیز بیشتر از جینی که شل و وارفته به نظر برسد استایل شمارا خراب نمی‌کند.

22- همیشه نمای پشتی را هم چک کنید

همیشه پیش از ترک خانه اطمینان حاصل کنید که آنچه در آیینه می‌بینید هم رضایت‌بخش است. تمام زوایا مهم هستند. به حرف ما اعتماد داشته باشید.

23- استفاده از کیف دوشی برای عصر ها

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

یک کیف ظریف زنانه با بند بلند زنجیری بهترین انتخاب برای عصر یا سر شب است. این نوع کیف‌ها نه‌تنها جذاب هستند، بلکه اجازه می‌دهند دستان شما برای گرفتن ظرف میوه یا لیوان نوشیدنی آزاد باشد. این توصیه‌ی «شر کالتر» (Cher Coulter) به‌عنوان یکی از استایلیست‌های معروف است. حتی می‌توانید بند کیف را به‌صورت یک‌طرفه و کج بیندازید تا آزادی بیشتری داشته باشید.

24- از گردنبندها لایه‌لایه استفاده کنید

رویکرد هر چه بیشتر بهتر «کوکو شانل» (COCO Chanel) که از طراحان معروف دنیای مد و لباس است، هنوز هم در دنیای فشن کاربرد دارد. استفاده کردن هم‌زمان از چند گردنبند می‌تواند نمادی از خلاقیت شما در یک استایل باشد. می‌توانید چند گردنبند از یک جنس انتخاب کنید یا از آن بهتر به دنبال ایجاد کنتراست باشید.

25- آستر لباس را بررسی کنید

کیفیت آستر و دوخت تمیز آن امضای یک طراح و از بهترین نشانه‌های کیفیت یک لباس است. پس همیشه تنها به‌ظاهر بیرونی بسنده نکنید و نگاهی دقیق به دوخت و جنس آستر لباس هم بیندازید تا بتوانید ارزش واقعی یک لباس را تعیین کنید.

26- طرح راه‌راه را در کمدتان داشته باشید

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

«تینا چای» (Tina Chai)، یکی از استایلیست‌های معروف مد و فشن، معتقد است که هر تکه لباس با طرح راه‌راه، در عین کلاسیک بودن، کاربردی و همیشگی است و می‌تواند تیپ شمارا بدون این‌که شلوغ دیده شوید به یک استایل خاص تبدیل کند.

27- هرگز یک کت یا کاپشن خسته‌کننده نخرید

«هلمز یانگ» (Holmes Yang) که یک طراح لباس مشهور است می‌گوید: «اهمیت لباس‌هایی مثل کت و کاپشن هرگز نباید نادیده گرفته شود. در طول روز بسیاری از افراد شمارا با این لباس‌ها می‌بینند و اصلاً متوجه نمی‌شوند زیر آن‌ها چه لباس‌هایی به تن دارید.»

28- شلوار جذب با پارچه‌ی کشی

اگر یک شلوار جذب زنانه انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید که پارچه‌ی شلوار کمی الیاف کشی مثل اسپاندکس یا لایکرا داشته باشد. درواقع یک شلوار نخی کامل نمی‌تواند فرم جذب خوبی روی بدن به خود بگیرد.
به همین دلیل هم شلوارهای جین جذب معمولاً ترکیبی از ۹۵ درصد نخ و ۵ درصد اسپاندکس هستند. این فرمول در هر شلوار زنانه‌ای که فرم جذب دارد باید رعایت شود.

29- طرح پلنگی داشته باشید

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

پلنگی طرح موردعلاقه‌ی شما نیست؟ حتماً پلنگی مناسب خودتان را پیدا نکرده‌اید! هر کس با هر سلیقه‌ای حتماً یک طرح پلنگی پیدا می‌کند که می‌تواند عاشقش باشد!
آیتم‌های پلنگی همیشه موردعلاقه‌ی استایلیست‌های معروف هستند؛ حالا می‌خواهد یک اکسسوری کوچک مثل شال و روسری باشد یا یک جفت کفش پاشنه‌بلند شیک یا تکه‌های بزرگ‌تر استایل مثل پیراهن، بلوز یا حتی شلوار! طرح پلنگی خیلی ساده هر استایلی را گران‌قیمت‌تر و خاص‌تر نشان می‌دهد.

30- یک‌تکه‌ی غافلگیرکننده به لباستان اضافه کنید

اگر لباس‌های ساده را باهم ست می‌کنید، یک‌تکه‌ی غافل‌گیر کننده و متفاوت به آن‌ها اضافه کنید، مثلاً روی یک ست لباس مشکی از یک جفت کفش قرمز یا زرد، یک کیف‌دستی خاص یا شال رنگی استفاده کنید.

31- برای خوش آمدن خودتان لباس بپوشید

اکنون بسیاری از افراد برای دیگران عکس می‌گیرند و برای اینستاگرام سلفی می‌گیرند و آنچه مهم است نظر دیگران است. چرا باید دائماً خودتان را از مقیاس‌ها و معیارها و رویکرد دیگران تحلیل کنید؟ آن دیگران که ذهن فریبکاری دارند؟!
چرا برای خوشامدگویی به دیگران باید عکس بگیرید و لباس بپوشید! برای خودت زندگی کن و بپوش. اولویت اول و آخر حس خوب شماست. قضاوت در مورد دیگران لزوماً یک معیار مستند برای آسیب‌شناسی طراحی سبک شما نیست.

32- لباس‌های طرح دار را باهم ترکیب کنید

ترفند های شیک پوشی دنیای مد و فشن

ست کردن چندتکه لباس طرح دار در یک استایل، می‌تواند پر از ریزه‌کاری و نیازمند ترفندهای حرفه‌ای باشد، اما لازم نیست برای ست کردن طرح‌ها حتماً یک استایلیست حرفه‌ای باشید؛ کافی است از یکی از دو راه زیر بروید.

می توانید از طرح‌های متفاوت با ترکیب رنگ‌های مشابه استفاده کنید و یا یک‌تکه با طرح‌های درشت را با تکه‌ی دیگر با طرح‌های ریز و ظریف ست کنید.

33- روی اکسسوری‌ها سرمایه‌گذاری کنید

اگر نمی‌خواهید پولتان را صرف خرید لباس‌های تازه کنید اما دوست دارید حال و هوای تازه‌ای را به کمد لباس‌هایتان بدهید، روی اکسسوری‌ها حساب کنید. یک جفت کفش یا یک کیف زنانه‌ی تازه یا چیزهای کوچک‌تر مثل چند انگشتر یا یک گردنبند بخرید.

34- هرگاه شک داشتید کفش رنگ پا بپوشید

کفش پاشنه‌بلندی که رنگ پا باشد همیشه انتخاب مطمئنی است و علاوه بر این پاهای شمارا هم بلندتر نشان می‌دهد.

35- از رنگ ها نترسید

ترفند های شیک پوشی در دنیای مد و فشن

اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

رنگ‌های خنثی زیبایی خاص و گیرایی بالایی دارند، اما باید بر ترس از رنگ‎ها هم غلبه کرد!
برای این‌که انتخاب مطمئنی داشته باشید، می‌توانید یکرنگ خنثی مثل خاکستری را با یکرنگ درخشان مثل زرد ترکیب کنید.
ولی درباره‌ی ترکیب کردن دورنگ پرقدرت با یکدیگر هم‌فکر کنید. برای رسیدن به ترکیبی قوی‌تر می‌توانید رنگ‌هایی مثل صورتی مرجانی و نارنجی را که در چرخه‌ی رنگ کنار هم قرار دارند باهم ترکیب کنید.
برای شروع می‌توانید یکی از رنگ‌هایی را که خیلی دوست دارید انتخاب و مابقی استایل خود را با آن ست کنید.

36- لباس‌های تنگ و گشاد را ترکیب کنید

دوست دارید تناسب را در استایل خودتان رعایت کنید؟ می‌توانید لباس‌های تنگ و گشاد را باهم ترکیب کنید. مثلاً یک شلوار سندبادی را با تاپ ساده‌ی تنگ بپوشید یا یک بلوز یا تونیک آزاد را با لگینگ یا شلوار جذب زنانه ست کنید. البته برای این کار بیش از هر چیز لازم است به فرم بدن خودتان آگاهی داشته باشید.

37- لباس های مردانه بپوشید

استایل مردانه برای بانوان

شلوارهای پارچه‌ای، کت‌وشلوار زنانه، شلوار جین بوی‌فرند و شومیزهای گشاد جذاب و بسیاری از دیگر مدهای بانمک و خاص زنانه از دنیای لباس‌های مردانه گرفته‌شده‌اند. پس شما هم می‌توانید در دنیای مد و لباس مردانه تجربه‌های تازه داشته باشید.
کلاه شاپو بگذارید، یک نیم بوت چرم جسورانه انتخاب کنید، قواعد مد را به هم بریزید و یک استایل خاص و جذاب بسازید.

38- گوشواره‌های میخی را دریابید

فرقی نمی‌کند گوشواره‌ی بدلی انتخاب کنید یا طلا؛ گوشواره‌های میخی باظرافت خاصی که دارند، از آیتم‌های همیشگی دنیای مد و فشن هستند و می‌توانند در هر استایلی جا بگیرند و درعین‌حال دست‌وپاگیر هم نباشند.
علاوه بر این، گوشواره‌های میخی این ویژگی رادارند که بیش‌ازاندازه تیپ شمارا شلوغ نمی‌کنند و خیلی ساده در کنار زیورآلات دیگر مثل گردنبند، دستبند، ساعت و… می‌نشینند.

39- فاق شلوار نکته‌ای که نباید نادیده گرفت!

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

شلوارهایی با فاق خیلی کوتاه می‌توانند به یک اشتباه بزرگ در استایل شما تبدیل شوند! پس به‌ویژه وقتی یک شلوار جین انتخاب می‌کنید به فاق آن توجه داشته باشید.
فاق شلوار را هماهنگ بافرم اندام خودتان انتخاب کنید، علاوه بر این، لباس‌هایی که انتخاب می‌کنید نیز باید با مدل و فاق شلوار شما متناسب باشند.

40- به‌جای سن برای فرم اندامتان لباس بخرید

سن و سال یک عدد است؛ به‌ویژه وقتی لباس انتخاب می‌کنید! گاهی بهتر است بدون توجه به عددهای داخل شناسنامه لباس انتخاب کنید؛ اما همیشه فرم بدن خودتان را در نظر بگیرید.

41- لباس‌های سفید را در نور بررسی کنید

ست کردن لباس های رنگ روشن بدن نما

اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

لباس‌های سفید، به‌ویژه لباس‌های توری و نازک، ممکن است در نور بدن‌نما باشند. پس اگر تی‌شرت یا پیراهن سفید انتخاب می‌کنید همیشه آن را در نور بررسی کنید. علاوه بر این، مطمئن شوید لباس‌های زیری که می‌پوشید مناسب است.

42- یک اکسسوری خاص را مرکز توجه قرار دهید

اکسسوری ها اجزای جانبی استایل شما هستند و لوازمی مثل کیف و کفش و ساعت و جواهرات و … را شامل می‌شوند. انتخاب صحیح و استفاده مناسب از اکسسوری ها کمک می‌کند تا استایل شما شخصی‌تر و جذاب‌تر شود. اگر لباس‌های اصلی شما ساده است می‌توانید از اکسسوری های جذاب و رنگی استفاده کنید یک گوشواره، گردنبند یا اکسسوری خاصی مثل کیف یا کفش پاشنه‌بلند با طرحی درخشان و سنگ‌های براق انتخاب کنید و بگذارید مرکز توجه استایل شما باشد اما اگر از لباس‌های اصلی چشمگیری استفاده کرده‌اید بهتر است اکسسوری ها کم و ساده باشند.

43- جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌ی مد و لباس داشته باشید

چند سنجاق‌قفلی، گیره‌ی مو، دئودورانت، سوزن ته گرد و اسفنج آرایشی برای از بین بردن لکه‌های ناشی از اسپری، ازجمله چیزهایی است که به‌ویژه در مهمانی‌ها باید همراهتان داشته باشید. همین چیزهای ساده در شرایط اضطراری ممکن است شمارا نجات دهند.

44- بستن کمربند معجزه ای در خوشتیپی

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

کمربندها می‌توانند هر لباسی را کامل کنند؛ یک پیراهن ساده‌ی مجلسی یا یک شلوار جین فاق بلند. یک کمربند چرم خاص انتخاب کنید یا با یک کمربند رنگی زنانه به لباس‌های ساده، چاشنی جذابیت بیفزایید.

45-  همیشه درجه‌یک لباس بپوشید

یک استایل راحت می‌خواهید که در طول روز دست‌وپا گیر نباشد؟ حتی در این صورت هم باید بهترین‌ها را کنار هم بچینید. هیچ‌وقت به خاطر وقت کم یا راحتی، بی‌خیال شیک بودن استایلتان نشوید! اگر لازم است از شب قبل درباره‌ی لباس‌های فردا تصمیم بگیرید. حتی با چند اکسسوری ساده می‌توانید یک تیپ معمولی را به یک ترکیب خاص تبدیل کنید.

46- اگر لباسی به شما می‌آید، چند تا بخرید!

البته که باید در لباس‌ها تنوع به خرج داد و تازه‌ها را امتحان کرد؛ اما اگر لباسی به شما می‌آید، با آن واقعاً احساس راحتی می‌کنید یا اندام شمارا زیباتر نشان می‌دهد، همان مدل را بازهم بخرید. به‌این‌ترتیب همیشه در کمدتان چیزی دارید که مطمئنید به شما می‌آید شیک پوشی در دنیای مد همراه شماست.

47- یک کفش پاشنه باریک به کارتان می‌آید

چگونه خوش تیپ تر باشیم؟ اصول کامل شیک پوشی در دنیای مد و فشن با کمترین هزینه

همیشه یک کفش پاشنه‌بلند بافرم پاشنه‌های باریک داشته باشید. کفش‌های پاشنه‌بلند ظریف که بانام pump شناخته می‌شوند بیشتر از هر مدل پاشنه‌ی دیگری می‌توانند پاها را کشیده و استایل شمارا ظریف و زنانه نشان دهند. علاوه بر این، این مدل کفش‌ها هیچ‌وقت از مد نمی‌روند و به بیشتر لباس‌های مجلسی می‌آیند.

منابع و ماخذ:

whowhatwear

تیپ تاز، تیپ تیک
دیجی استایل، پویا اندیش

ترجمه، ویرایش و  بازنشر: تحریریه جهان بتس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *