سبک زندگی

حسادت در کودکان ؛ برسی دلایل، علائم و روش های رفتار درمانی حسادت کودکان

حسادت در کودکان ؛ برسی دلایل، علائم و روش های رفتار درمانی حسادت کودکان

حسادت یک احساس منفی است که درصورتی‌که توجه و عشق کافی را از فردی که برایمان باارزش است دریافت نکنیم، در وجودمان شعله‌ور می‌شود. حسودی کودکانه می‌تواند نسبت به خواهر و برادر، ناپدری و نامادری و یا حتی یک فرد غریبه‌ای باشد که توجه و حواس والدین به‌خصوص مادرشان را به خود جلب کرده است. اگرچه این حس معمولاً در کودکان اتفاق می‌افتد اما درصورتی‌که جدی گرفته نشود می‌تواند پیامدهای ناگواری مانند پرخاشگری، قلدری، افسردگی و انزوای کودک داشته باشد.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح ذیل است:

حسادت در کودکان ؛ برسی دلایل، علائم و روش های رفتار درمانی حسادت کودکان

حسادت از میل کودک به تنها محبوب «مادر» سرچشمه می‌گیرد. این میل به‌قدری در کودک می‌جوشد که هیچ رقیبی را تحمل نمی‌کند. وقتی کودک دیگری به دنیا می‌آید با آن به رقابت می‌پردازند. تا عشق و علاقه انحصاری پدر و مادر را از دست ندهند. بچه‌ها در اثر اینکه بیشتر یا کمتر موردتوجه والدین خویش قرار می‌گیرند در خانه نسبت به هم حسادت می‌ورزند وقتی بچه‌ای متولد می‌شود خواهران یا برادران بزرگ‌تر او ازاین‌جهت که محبت مادر متوجه نوزاد می‌شود ناراحت می‌شوند و نسبت به او حسادت می‌ورزند.

قبل از ورود به مدرسه بچه‌ها حسادت خود را نسبت به کودک کوچک‌تر از خود به‌صورت کتک زدن او نشان می‌دهند، گاهی حضور او را در خانه ندیده می‌گیرند و وجود او را انکار می‌کنند و یا گاهی اوقات حسادت خود را به‌صورت تغییر رفتار خود نشان می‌دهند.
در این نوشته درباره‌ی حسادت در کودکان صحبت می‌کنیم و یاد می‌گیریم چگونه حسادت کودکان را از بین ببریم.

بیشتر بخوانید:

توصیه هایی برای شروع یک روز خوب (24 عادت اشتباه صبحگاهی)

راه و روش پاک کردن 25 لکه ای که سرسختانه مقاومت می کنند

حسادت در کودکان چرا اتفاق می‌افتد؟

همان طور که ذکر شد حسادت یک احساس منفی است و زمانی ایجاد می‌شود که کودک در نزدیکان خود متوجه رفتارهای نامناسب یا توجه نابرابر می‌شود. در کودکان، حسادت زمانی ایجاد می‌شود که والدین یا پرستاران، به یک کودک دیگر توجه بیشتری نشان می‌دهند. بیشتر کودکان رابطه‌ی عمیقی با مادر خوددارند و تمام توجه مادر را می‌خواهند. هر چیزی یا هرکسی که توجه مادر را به خود جلب کند، باعث ایجاد حسادت در کودکان می‌شود.
حسادت در کودکان یک احساس رایج است و یکی از ناخوشایندترین احساساتی است که یک کودک می‌تواند در سال‌های ابتدایی زندگی خود تجربه کند. یک کودک حسود ممکن است احساس کند که توجه و عشق مادر و پدر را ازدست‌داده است و دچار ترس و اضطراب شود. این حسادت ممکن است به احساس خشم و عصبانیت نسبت به خواهر و برادر یا هر فرد دیگری که باعث کاهش توجه والدین به او شده، منجر شود. کودکان به دلیل حسادت ممکن است دچار تنش‌هایی با کودکان دیگر شوند.

سن حسادت کودکان چندسالگی است؟

حسادت در میان بچه‌ها در سال‌های سوم و چهارم زندگی بیش از سایر اوقات است. بچه‌های باهوش‌تر بیشتر از بچه‌های کم‌هوش حسادت می‌ورزند بچه‌ها یکه اختلاف سنی آن‌ها از یک سال و نیم تا سه و نیم باشد بیشتر حسود هستند. بچه‌های اول معمولاً بیشتر از بچه‌های دیگر حسادت می‌ورزند زیرا آن‌ها مدت‌ها گل سرسبد خانواده محسوب می‌شوند و علاقه و محبت‌های افراد خانواده متوجه آن‌ها بوده است.

اشکال مختلف بروز حسادت

حسادت در کودکان ؛ برسی دلایل، علائم و روش های رفتار درمانی حسادت کودکان

کودکان حسادت خود را به اشکال مختلف بروز می‌دهند. برخی به‌صورت آشکارا صدمه می‌زنند. برای مثال نوزاد جدید را لت کرده یا تیله می‌کنند و برخی به علت ترسی که از والدین دارند به‌طور مستقیم صدمه نمی‌زنند بلکه در خیال و ذهن خود به او آسیب می‌رسانند؛ و بعضی دیگر از کودکان در خانه شروع به آزار و اذیت دیگران می‌کنند و دچار کابوس‌های شبانه، ناخن جویدن و شب‌اِدراری می‌شوند.

شیطنت‌ بی‌جا هم یک نمونه آشکار و قابل‌لمس است. مادر در حال شیر دادن به نوزاد است. فرزند بزرگ‌تر درحالی‌که به او نگاه می‌کند، باقی‌مانده‌ غذایش را کامل روی زمین می‌‌ریزد یا لباس‌های تمیز و مرتب‌شده را همه‌جا پراکنده می‌کند.

درک این‌که این شیطنت تحریک‌آمیز عمداً انجام‌شده، آسان است. کودک با ابراز خشم در جست‌و‌جوی توجه است. سخت است که عصبانیت خود را کنترل کنید، ولی او از شما می‌خواهد که عصبانی شوید.

گاهی می‌توانید حسادت کودک را به شکل کاملاً وارونه آن ببینید. او کاملاً دل‌مشغول کودک می‌شود. وقتی اسباب‌بازی می‌بیند، می‌گوید «بچه کوچولو، اسباب‌بازی دوست دارد» یا وقتی بچه‌ها را می‌بیند که دوچرخه‌سواری می‌کنند، می‌گوید «بچه کوچولو هم دوچرخه دارد»، در این شرایط برخی والدین ممکن است بگویند که هیچ نگرانی در موردحسادت بچه بزرگشان ندارند چراکه او شیفته کودک جدید است.

حسادت ممکن است به‌صورت غیرمستقیم یا فقط در شرایط خاص دیده شود. او ممکن است بجه را محکم‌تر از همیشه بغل کند. ممکن است در خانه به‌ نظر برسد که شیفته کودک است، اما وقتی دیگران بچه را تحسین کنند، او شروع به بی‌ادبی کند.

ممکن است ماه‌ها هیچ هم‌چشمی نشان ندهد، اما وقتی نوزاد بزرگ‌تر شد و به یکی از اسباب‌بازی‌هایش دست زد، رفتار او دگرگون شود.
معمولاً این تغییر احساسات زمانی آشکار می‌شود که کودک کوچک‌تر شروع به راه رفتن می‌کند.

اشتباهات والدین که باعث حسادت در کودکان می‌شود

حسادت در کودکان ؛ برسی دلایل، علائم و روش های رفتار درمانی حسادت کودکان

گاهی اوقات رفتار نادرست والدین یکی از مهم‌ترین محرک‌های ایجاد حسادت در کودکان است. کودکان دوست دارند والدین را تحت تأثیر قرار دهند و توجه بیشتری از سمت آن‌ها دریافت کنند. اگر والدین به‌مرورزمان نسبت به یک کودک دیگر توجه بیشتری نشان دهند، باعث ایجاد حس حسادت در کودک می‌شوند.
کاهی اوقات این رفتار اشتباه والدین، کاملاً ناخواسته است. مثلاً توجه آن‌ها نسبت به کودکی که نیازهای بیشتری دارد، بیشتر می‌شود؛ اما بیشتر این اشتباهات قابل‌پیشگیری است. در ادامه به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

توجه بیش‌ازاندازه

اگر کودکان را به توجه بیش‌ازحد عادت دهید، کودک احساس می‌کند که در محیط خانه، همه‌چیز در اختیار و تحت سلطه‌ی او است. وقتی فرزند جدیدی به خانواده اضافه می‌شود، کودک احساس می‌کند که قدرت خود را ازدست‌داده است. در این صورت کودک احساس ناامنی می‌کند. کودکان ممکن است فرزند جدید خانواده را عامل اصلی ناامنی خود بدانند و احساس حسادت در آن‌ها شعله‌ور شود.
کودکان وقتی توجه و مراقبت همیشگی را دریافت نکنند ممکن است دچار افسردگی شوند و حتی در بزرگ‌سالی دچار مشکلات بیشتر و عقده‌های درونی خواهند شد.

این کودکان ممکن است خجالتی و کم‌رو بار بیایند و دچار ترس و اضطراب از محیط خارج از خانه شوند. همین کودکان وقتی با کودک دیگری که اعتمادبه‌نفس بیشتری دارد مواجه می‌شوند، دچار حسادت خواهند شد.

مراقبت و رسیدگی بیش‌ازحد

یکی دیگر از رفتارهای اشتباه والدین که به حسادت در کودکان منجر می‌شود، مراقبت و رسیدگی بیش‌ازحد است. مراقبت و رسیدگی زیاد همیشگی نیست و بالأخره روزی می‌رسد که فرزندتان به طریقی باید وارد جامعه بشود و دیگر خبری از مراقبت و رسیدگی نخواهد بود. فرزندتان به‌تنهایی وارد محیطی می‌شود که به‌زعم او وحشی و بی‌‌رحم است. در این حالت او تنها، منزوی و خجالتی می‌شود و وقتی کودک دیگری را می‌بیند که این ضعف‌ها را ندارد، احساس حسادت در او شکل می‌گیرد.

استبداد والدین و کنترل بیش‌ازحد

کنترل بیش‌ازحد کودک و مستبد بودن در محیط خانه‌یکی دیگر از اشتباهات والدین است که باعث حسادت در کودکان می‌شود. در نظر گرفتن قوانین سخت‌گیرانه و خشن بدون توضیح دادن علت آن‌ها، می‌تواند تأثیر بدی روی کودک داشته باشد. کودک در این شرایط با اعتمادبه‌نفس کم‌رشد می‌کند و احساس می‌کند که نسبت به هم‌سالان و خواهر و برادر خود، کم‌ارزش‌تر تلقی می‌شوند.

مقایسه کردن با دیگران

یکی دیگر از اشتباهات خطرناک والدین، مقایسه کردن کودکان با دیگران است. اگر عادت دارید که کودک خود را باهمسالانش یا با خواهر و برادرش مقایسه می‌کنید، مطمئن باشید که باعث ایجاد حس حسادت در او می‌شوید. مقایسه کردن باعث ایجاد حسادت، رقابت منفی و از دست دادن اعتمادبه‌نفس می‌شود. این اشتباه فقط مخصوص کودکان نیست. والدین در برخورد با فرزندان خود در هر سنی که باشند، با مقایسه کردن آن‌ها می‌توانند باعث ایجاد حسادت در فرزندان شوند.

ایجاد رقابت ناسالم

وادار کردن بچه‌ها به انجام فعالیت‌های مشابه و مقایسه کردن نتیجه‌ی کار باعث ایجاد یک رقابت ناسالم و منفی در فرزندان می‌شود. هیچ دونفری مثل هم نیستند. یکی از فرزندان شما ممکن است مهارت‌ها و استعدادهای بیشتری داشته باشد. وادار کردن بچه‌ها به انجام دادن فعالیت‌های یکسان و توقع داشتن از آن‌ها برای گرفتن نتایج یکسان باعث ایجاد رقابتی ناسالم می‌شود که فقط استرس، فشار روانی و حسادت را به دنبال دارد.

ترتیب تولد فرزندان

گاهی اوقات والدین بر اساس ترتیب تولد، به کودکان توجه می‌کنند. مثلاً به فرزندان کوچک‌تر توجه بیشتری نشان می‌دهند. این‌یکی از رایج‌ترین دلایل ایجاد حسادت در کودکان است. بسیاری از فرزندان اول، با به دنیا آمدن فرزند دوم و خواهر و برادر جدید خود دچار حسادت می‌شوند. با به‌ دنیا آمدن فرزند جدید، فرزند بزرگ‌تر ممکن است احساس کند که برای همیشه توجه و محبت شمارا ازدست‌داده است و دیگر جایی در خانه ندارد. این احساس باعث ایجاد حسادت می‌شود.

نشانه‌های حسادت در کودکان و بزرگ‌سالان

حسادت در کودکان ؛ برسی دلایل، علائم و روش های رفتار درمانی حسادت کودکان

در دوران کودکی، زمانی که فرزندانتان در حال بازی با یکدیگر هستند، ممکن است متوجه علائم حسادت شوید. حسادت در کودکان نشانه‌های واضحی دارد. کودک حسود ممکن است کودک دیگر را بزند و طوری رفتار کند که انگار فقط یک بازی است.

علائم رایج حسادت در بزرگ‌سالان و کودکان ممکن است به‌صورت زیر باشد؛

• شکایت‌های نادرست از شخصی که به آن‌ها حسادت می‌کنند.
• خشم
• عصبانیت
• اضطراب
• احساس خطر
• احساسات ناامنی
• هیجان بیش‌ازحد
• رفتار مالکانه
• حساسیت بیش‌ازحد
• ممکن است وقتی از دیگران تعریف می‌شود رفتاری آزرده، بی‌حوصله، بی‌توجه نشان دهد یا حتی از موقعیت خارج شود.
• سوء‌تفاهم در مورد نیت دیگران
• قلدری کردن در برابر دیگران
• کوچک جلوه دادن دستاوردهای دیگران
• تقلید از شخصی که به او حسادت می‌کنند و دوری از آن‌ها

در بزرگ‌سالی، حسادت آشکارتر است زیرا بزرگ‌ترها معمولاً درباره‌ی دیگران صحبت می‌کنند و گاهی تلاش می‌کنند مانع پیشرفت او شوند. حسادت می‌تواند روابط بزرگ‌سالان را مختل کند و بسیاری از آن‌ها ممکن است در زندگی خود احساس خوشبختی نکنند. ترس و اضطراب انباشته‌شده در طول سال‌ها ممکن است خطر ابتلا به برخی اختلالات روانی را افزایش دهد. شما باید به فرزندتان کمک کنید تا در دوران کودکی به دور از حسادت رشد کند تا از این عواقب در آینده در امان بماند.

راهکار های مقابله و درمان حسادت در کودکان

حسادت در کودکان ؛ برسی دلایل، علائم و روش های رفتار درمانی حسادت کودکان

یا هیجانات کودک خود آشنا باشید

یعنی هوشیار بودن نسبت به وجود هیجان‌ها در دیگران. بیان نکردن علاقه، خشم یا ناراحتی به این معنا نیست که کودک آن‌ها را تجربه نمی‌کند. برای آگاهی از هیجانات کودک ابتدا باید به هیجانات خود واقف باشید. والدینی که سعی می‌کنید هنگام اضطراب، صبور و مهربان باشید یا زمانی که عصبانی هستید به‌اجبار لبخند بزنید در حال انکار احساس خود می‌باشید.

این کار کمکی به شما نخواهد کرد بلکه شدت فشار روانی شمارا افزایش می‌دهد. در کودکان نیز چنین اتفاقی می‌افتد پس لازم است شرایط بروز هیجانات را برایشان فراهم کنید و اجازه بدهید با آن‌ها خود روبرو شوند. اگر فکر می‌کنید کودکتان احساس ناراحتی، ترس یا خشم می‌کند بهتر است تلاش کنید خودتان را به‌جای او بگذارید تا دنیا را از دیدگاه او ببینید.

این کار کمک می‌کند بفهمید وقتی برادر کوچک‌ترش دفتر تکالیفش را پاره می‌کند چه احساسی به او دست می‌دهد و به‌جای اینکه سرزنشش کنید که چرا دفتر را جلوی دست برادرش قرار داده راه‌حلی برای رفع این معضل پیدا کند.

گوش دادن همدلانه و پذیرش احساسات کودک

هماهنگی با هیجان‌های کودک مستلزم توجه داشتن به زبان بدن، حالات چهره و حرکت بدن اوست. همان‌طور که وی احساسش را ابراز می‌کند آنچه شنیده یا فهمیده‌اید به او انعکاس دهید تا مطمئن شود با دقت به او گوش می‌دهید و احساساتش را می‌پذیرید. در میان گذاشتن نمونه‌هایی از زندگی خودتان می‌تواند شیوه‌ای اثربخش در نشان دادن درک شما باشد.

وقتی کودک شما به خاطر کادویی که خواهر کوچک‌ترش گرفته ناراحت است به‌جای سرزنش کردن احساس حسادتش به او بگوئید من هم وقتی کوچک بودم و خواهر یا برادرم هدیه‌ای می‌گرفت حسودی می‌کردم. با این کار او مطمئن می‌شود چنین احساساتی پذیرفتنی هستند. برای آرام کردنش بگوئید «تو هم حتماً روز تولدت هدیه‌ای خواهی گرفت.

هیجانات کودک را نام گذاری کنید

وقتی کودک هیجان‌زده است مهم‌ترین گام آموزش، یاری با او در نامیدن این هیجان است نه به این معنا که چه احساسی باید داشته باشد بلکه یافتن کلمات و واژه‌هایی که به‌وسیله آن‌ها هیجانش را بیان کند.

در نمونه بالا شما به او کمک می‌کنید تا احساس ناخوشایندش را حسادت بنامد. کودک هرقدر دقیق‌تر بتواند این کار را انجام دهد بهتر است. برای مثال اگر فرزند شما خشمگین باشد افزون بر خشم ممکن است احساس ناتوانی، سردرگمی، حسادت، مورد عهدشکنی قرار گرفتن نیز داشته باشد و یا همراه بااحساس غمگینی، حس آزردگی، نادیده گرفته شدن و دلگیری نیز وجود داشته باشد.

کمک به حل مسئله

بسیاری والدین زمانی که کودکشان با مشکلی روبرو شده سریع راه‌حلی تعیین می‌کنند و به خورد کودک می‌دهند. آخرین گام آموزش هیجان حل مسئله توسط خود کودک است و والدین در اینجا نقش راهنما را بر عهده‌دارند.

برای این کار ابتدا حدومرز رفتاری را برای وی تعیین کنید تا بتواند راه‌حل مناسب ارائه دهد. مثلاً می‌توانید بگوئید»: از اینکه برادرت دفترت را پاره کرده عصبانی هستی، من هم اگر به‌جای تو بودم عصبانی می‌شدم، اما تو اجازه نداری او را کتک بزنی. به‌جای این کار چه‌کار دیگری می تونی انجام بدی؟

حسادت را به بلندپروازی تبدیل کنید

حسادت کودک را به یک‌جهت مثبت هدایت کنید. با این کار می‌توانید احساس ناخوشایند و منفی را از کودک دور کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر کودک شما به همکلاسی‌اش حسادت می‌کند چون نمره‌های بهتری می‌گیرد، شما فرزند خود را تشویق کنید تا به‌جای داشتن حس منفی، تلاش خودش را بیشتر کند تا نمره‌های خودش افزایش پیدا کند. وقتی فرزندتان روی مطالعه و تلاش خودش متمرکز شود، احساس منفی برای کنار زدن رقیب خود را فراموش می‌کند. با این کار، تمرکز آن‌ها در جهت مثبت، تغییر مسیر پیدا می‌کند.
این‌ها برای بزرگ‌سالان هم قابل‌اجرا است. سعی کنید حسادت را با یک انگیزه برای تلاش بیشتر تبدیل کنید.

داستان‌های اخلاقی بخوانید

داستان‌ها و حکایت‌های قدیمی مثلاً حکایت‌های گلستان سعدی، پر از پند و اندرزهای اخلاقی هستند. حتی اگر دوست ندارید یک ویژگی بداخلاقی کودک را به او یادآوری کنید و درباره‌ی آن نصیحت‌کنید، می‌توانید با خواندن شعرها و داستان‌های زیبا و اخلاقی، آن‌ها را غیرمستقیم راهنمایی کنید.
همیشه قبل از خواب یا هر زمان دیگری که مناسب است، وقتی برای مطالعه در نظر بگیرید و برای کودکان کتاب بخوانید. اگر خودشان توانایی خواندن دارند، کتاب‌های مناسب را در اختیارشان بگذارید. بعد از خواندن کتاب در مورد آنچه از کتاب یاد گرفته‌اند، از بچه‌ها سؤال کنید.

با مثال، توضیح دهید

یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه به کودکان یاد بدهید تا احساس مثبت و رفتار خوبی نسبت به دیگران داشته باشند این است که خودتان الگوی خوبی باشید. اگر فکر می‌کنید الگوی خوبی نیستید، می‌توانید افراد دیگر خانواده مثلاً پدربزرگ و مادربزرگ را به‌عنوان نمونه‌ی یک انسان خوب معرفی کنید. باید با مثال و نشان دادن الگو، رفتار درست را به کودکان یاد بدهید.
می‌توانید باکارهایی مثل تشویق دیگران به خاطر کارهای خوبی که می‌کنند، به‌طور غیرمستقیم، کودک را به آن کار خوب تشویق کنید.

به کودکان لذت بخشیدن را بیاموزید

بچه‌ها معمولاً نسبت به کسی که به او حسادت می‌کنند، بخل و لجاجت دارند. اگر فرزند شما هم‌چنین احساسی دارد، به او درباره‌ی بخشیدن و محبت کردن بیاموزید. این کار کمک می‌کند که احساس ناامنی را فراموش کنند. کم‌کم کودکان از بازی کردن و دوستی باکسی که زمانی به او حسادت می‌کردند، لذت خواهند برد.

فرزند خود را دوست داشته باشید

هرگز به کودک نگویید که دوستش ندارید. یکی از رفتارهای اشتباه والدین درزمانی که رفتار بدی از فرزند خود می‌بینند، این است که به او می‌گویند دیگر دوستت ندارم. به‌جای این کار به کودک یادآوری کنید که تحت هر شرایطی دوستش خواهید داشت و از او حمایت می‌کنید. به او اطمینان بدهید که همیشه عشق و توجه شمارا خواهد داشت و هیچ‌چیزی مثلاً ورود یک فرزند تازه نمی‌تواند مانع از این دوست داشتن شود.
راهنمایی پدرانه یا مادرانه، زمانی تأثیرگذار است که همراه با عشق و محبت باشد. سعی نکنید با خشونت یا بدرفتاری، کودک را از حسادت منع کنید.

پرهیز از مقایسه کردن

هرگز کودک خود را با دیگران مقایسه نکنید چون این کار باعث می‌شود که ارزش‌های فرزند خود را نادیده بگیرید. این کار کودک را به این نتیجه می‌رساند که شما آن فرزند دیگر را بیشتر دوست دارید یا فکر می‌کنید که کودک دیگر، بهتر و به ارزش‌تر است.
در کارهایی مثل انجام تکالیف مدرسه، ورزش، نمره و… کودک را باهم‌سالانش یا با خواهر و برادرش مقایسه نکنید. هر فردی استعدادها و توانمندی‌های خاص خود را دارد. این مقایسه‌ها باعث نمی‌شود که فرزند شما بیشتر تلاش کند بلکه او را از تلاش کردن، ناامید می‌کند.

نقاط قوت فرزندان را یادآوری کنید

هر کودک دوست دارد که از والدینش درباره‌ی ویژگی‌های مثبت خود بشنود. در مورد ویژگی‌های مثبت و نقاط قوت فرزند خود با او صحبت کنید. این کار اعتمادبه‌نفس کودک را افزایش می‌دهد. بهتر است که در هر فرزند، یک نقطه قوت مجزا پیدا کنید که متناسب با علاقه‌مندی‌ها و استعدادهای آن فرزند باشد و باعث مقایسه نشود.

آن‌ها را به همکاری و رفاقت تشویق کنید

این روش یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش حس حسادت در کودکان است. سعی کنید شرایطی فراهم کنید که دو کودکی که به هم حسادت می‌کنند، مجبور به رفاقت و همکاری شوند. از آن‌ها بخواهید کاری را باهم انجام دهند و از ارزش‌های هرکدام به‌صورت جداگانه قدردانی کنید. وقتی آن‌ها متوجه می‌شوند که شما از همکاری و رفاقتشان خوشحال هستید و توجه بیشتری به آن‌ها نشان می‌دهید، این رفتار توأم با همکاری را تکرار می‌کنند.

به فرزندتان توضیح دهید

به او بگویید که گاهی اوقات بعضی از کودکان نیاز به توجه بیشتری دارند. باید برای فرزندتان واضح و شفاف توضیح دهید که خواهر برادر کوچک او به دلیل اینکه توانایی‌های کمتری دارند و آسیب‌پذیر هستند، باید بیشتر موردتوجه قرار بگیرند. همین باعث می‌شود که کودک شرایط را بهتر درک کند و کمتر حسادت کند. همچنین به او توضیح دهید که این توجه نشان‌دهنده دوست داشتن بیشتر نیست و شما؛ او و خواهر برادرش را به یک اندازه دوست دارید.
زمان بیشتری را در کنار فرزندانتان سپری کنید
پیاده روی ، مسافرت کردن و بازی در کنار یکدیگر، نه‌تنها رابطه شمارا با کودکان تقویت می‌کند، بلکه باعث می‌شود خواهر و برادر هم به یکدیگر نزدیک‌تر باشند و حس حسادت بین آن‌ها کاسته شود.

هرگز بدون اجازه به لوازمش دست نزنید

شاید با خودتان فکر کنید اشکالی ندارد که اسباب‌بازی و لوازم فرزند بزرگ‌تر را به کودک کوچک‌تر بدهید اما انجام این کار یک نوع بی‌احترامی به فرزند بزرگ خواهد بود. پس هر جور که شده از فرزند بزرگ‌تر خود اجازه بگیرید و با موافقت او این کار را انجام دهید که قطعاً او نیز به شما اجازه این کار را خواهد داد.
هرگز در مشاجره و دعوا بین کودکان طرف هیچ‌یک را نگیرید
شما حق ندارید طرف نفر بزرگ‌تر یا کوچک‌تر را حین دعوا بگیرید. همین باعث افزایش حسادت بین آن‌ها خواهد شد. به توانایی‌های هردو نظر داشته باشید و اگر هردو در یک فعالیت خاص باهم رقابت دارند هم با حرف‌ها و تشویق‌هایتان یکی را علیه دیگری نکنید.

کفش آهنین به پا کرده و هرگز تسلیم نشوید

گاهی اوقات بسیار سخت است که بخواهید به کودک خود نه بگویید اما شاید اکنون زمان انجام این کار باشد و این بهترین رفتاری باشد که باید انجام دهید. احتمالاً انرژی جنگ و مبارزه با او را ندارید اما به این فکر کنید که اگر این بار به او نه نگویید، باعث شدید که او رفتار خودخواهانه و حسادت آمیزش را بیشتر ادامه دهد. پس برای آینده خود کودکتان هم که شده، در برابر او تسلیم نشوید.

جمع‌بندی

حسادت یکی از احساسات شایع در کودکان است؛ به‌خصوص در بچه‌هایی که خواهر و برادر دارند. کودکان تک‌فرزند هم ممکن است نسبت به دوستان یا بچه‌های اقوام خود حسادت کنند. باید تلاش کنید احساس منفی کودک خود را در جهت مثبت هدایت کنید. اگر شرایط از کنترل شما خارج شد، می‌توانید از کمک یک مشاور استفاده کنید. نادیده گرفتن حسادت در کودکان می‌تواند تأثیر منفی روی سلامت ذهن آن‌ها در آینده داشته باشد.

منابع و ماخذ:

momjunction ،parenting.firstcry

چطور، نمناک، زندگی برتر اکسین

ترجمه، ویرایش و  بازنشر: تحریریه جهان بتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *