سرگرمی

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

امروز با معرفی 45 بازی دونفره و گروهی خانگی در خدمت شما دوستان همراه هستیم زیرا با توجه به شرایط زندگی مدرن اکثر ما آپارتمان‌نشین شده‌ایم و آپارتمان‌نشینی قوانین خاص خود را دارد و یکی از آن‌ها حفظ آرامش در آپارتمان است؛ اما این موضوع دلیل نمی‌شود که اجازه‌ی بازی کردن و شاد بودن را از کودکان و نوجوانان سلب شود.

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

کودکان و نوجوانان نیاز به سرگرمی‌های پرهیجان و پر جنب‌وجوش داشته تا انرژی‌های درونی خود را تخلیه نمایند. درصورتی‌که این انرژی‌ها ماندگار و انباشته شود موجب پرخاشگری و زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی جبران‌ناپذیری در بزرگ‌سالی برای آن‌ها خواهد بود زیرا فرزندان در دوره نوجوانی، به کشف هویت خود می‌پردازند و روابط خود را با خانواده بازبینی می‌کنند. سرکشی. استقلال‌طلبی، تقاضای آزادی‌های بیشتر، رقابت با همسالان و ترشح هورمون‌های بلوغ، رفتار نوجوانان را دگرگون می‌کند. برای مثال: از نصیحت بیزار می‌شوند، تحقیر را نمی‌پذیرند و درنهایت با پدر و مادر به گونه جدید برخورد می‌کنند.
ازجمله راه‌های بهبود تعاملات نوجوانان با خانواده، انجام فعالیت‌های جمعی دوستانه با آن‌ها از دوران کودکی است زیرا وقت‌گذرانی با فرزندان احساس امنیت و رضایت را در آن‌ها افزایش داده و حس صمیمیت و دوستی با والدین را به نحوه چشمگیری افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

50 بازی دو نفره خانگی جذاب و سرگرم‌کننده با جهان بتس

امروز در جهان بتس سعی می‌کنیم با معرفی یک سری بازی‌های دونفره و گروهی خانگی برای گروه سنی 5 تا ۱۵ سال اوقات فراغت آن‌ها را به نحوی در این شرایط پرکنیم. این بازی‌ها و سرگرمی‌ها با ساده‌ترین و در دست رس‌ترین وسایل طراحی و انتخاب‌شده‌اند و به شما والدین گرامی کمک می‌کند تا اوقات خوشی را کنار فرزندانتان در خانه و دورهمی های دوستانه رقم بزنید.

۱- خمیربازی

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

بازی کردن با خمیر، یک بازی برای کودک است که بسیار به خلاقیت آن‌ها کمک خواهد کرد. بچه‌ها در بیشتر رده‌های سنی خمیربازی را دوست دارند و بخصوص اگر همراه آن‌ها شوید یا باهم سن و سالان دیگر باشند، بیشتر خوششان می‌آید. شما هم اگر با آن‌ها همراه شوید و با انواع خمیر‌های رنگی اشکال متفاوت بسازید، بچه‌ها استقبال بیشتری خواهند نمود.

2- بازی‌های دونفره و گروهی کاغذی

با روزنامه‌های باطله موشک‌های کاغذی بسازید و گروه تشکیل دهید، شروع به پرتاب هیجان‌انگیز این موشک‌ها کنید، از پنجره طبقات بالا آن‌ها را به پایین پرتاب کنید و مسابقه دهید. یا به حیاط بروید و بازی کنید. بچه‌ها این بازی را بسیار دوست دارند. بخصوص اگر تعدادشان زیاد باشد.

3- آشپزی همراه با بچه ها

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

آشپزی کردن چه برای پسرها و چه برای دخترها جذاب است؛ اما برای دخترها چیز دیگری است. چراکه اوقات زیادی از روز مادر خود را در حال تهیه غذا می‌بینند. ازآنجایی‌که بیشتر مادر را الگوی خود قرار می‌دهند دوست دارند آشپزی کنند.
شما می‌توانید برای کودک خود ظروف اسباب‌بازی تبدیل کنید و اتاق کوچکش را به یک آشپزخانه یا رستوران خیالی تبدیل کنید. می‌توانید مواد غذایی‌ای که بدون نیاز به پخت قابل‌خوردن هستند در اختیار او قرار بدهید و از او بخواهید برایتآن‌یک غذای خوشمزه درست کند.

اما بهتر است هنگام آشپزی، کودکان را هم شرکت دهید و از آن‌ها همکاری بگیرید. مثلاً برای عصرانه، ساندویچ‌های کوچکی با بچه‌ها درست کنید و در کنار چای، برای صرف دسته‌جمعی به جمع خانواده ببرید. درواقع این کار به‌منظور تهیه ساندویچ‌هایی که حتماً هم مورد تأیید آن‌ها باشد نیست، بلکه بیشتر مسئله آموزش و همکاری کودکان در خانه و جنبه سرگرمی آن است که اهمیت دارد. می‌توانید از مقاله طرز تهیه 7 ساندویچ خوشمزه با تن ماهی ما استفاده کنید.

۴-داستان‌نویسی کنید

قوه تخیلتان را بکار گیرید و با بچه‌ها همراه شوید و یک داستان با کمک یکدیگر بنویسید. حتماً نباید واقعی باشد. بچه‌ها دوست دارند از قوه تخیلشان استفاده کرده و خیال‌بافی کنند. یک ایده خوب دیگر می‌تواند نوشتن داستان‌های زنجیره‌ای باشد. از یک نفر شروع کنید و هرکس با نوشتن یک پاراگراف به داستان ادامه دهد. نفر بعدی که می‌خواهد پاراگراف دوم یا بخش بعدی را بنویسد، فقط باید خط آخر پاراگراف نفر قبل را بخواند و داستان را ادامه دهد و همین‌طور ادامه دهند تا داستان تمام شود. در آخر، داستان با صدای بلند خوانده می‌شود و بسیار جالب و معمولاً خنده‌دار خواهد بود.

5- باغبانی و گل‌کاری کنید

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

کاشت گیاهان، کاری بسیار انرژی‌بخش و لطیف است. بخصوص اگر گیاهانی که کودکان می‌کارند در معرض دید آن‌ها بزرگ شود و خودشان مسئول نگهداری یا آب دادن و مراقبت از آن‌ها باشند. حتی اگر حیاط ندارید، مشکلی نیست. شما می‌توانید با بچه‌ها گیاهان را در گلدان بکارید و پشت پنجره قرار دهید. کاشتن سبزی‌هایی مثل جعفری یا ریحان از ایده‌های خوب است می توانید از مقاله در گلدان سبزی خوردن پرورش دهید استفاده کنید.

6- بازی دونفره و گروهی با لباس‌های عجیب غریب

لباس‌های کهنه و بلااستفاده خود و بچه‌ها را بیرون آورید و اجازه دهید بچه‌ها با آن‌ها به فرم‌های عجیب و هر طور که دوست دارند لباس بپوشند. ممکن است کمی غیر‌طبیعی باشد، اما برای آن‌ها خیلی مهیج و پر از خلاقیت است.

7- با انگشت‌ها رنگ‌آمیزی و نقاشی کنید

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

رنگ‌آمیزی برای بچه‌ها بسیار لذت‌بخش است. پاستل یا آبرنگ تهیه کنیدو با آنها همراه شوید. اگر دیوار بدون استفاده‌ای دارید که چه‌بهتر. اگرنه، صفحه بزرگ سفیدی فراهم کنید و با بچه‌ها همگی باهم انگشت‌ها را درون آبرنگ بزنید و هر طرحی دوست دارید بکشید. آن‌ها عاشق این کار می‌شوند.

8- بازی شاکر و شکارچی

این بازی هم در محیط داخل و هم خارج از خانه کاربرد دارد. برای بچه‌ها مواردی را انتخاب کنید و از آن‌ها بخواهید ظرف مدتی تعیین‌شده کودکان را پیدا کنند. مثلاً به خارج از خانه بروید و از آن‌ها بخواهید سنگ‌های قرمز، کرم خاکی، حلزون یا پر پرندگان و …پیدا کنند.

9- بازی آموزشی شکل‌ها و رنگ‌ها

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

اين سرگرمی هم برای يادگيري اشكال و رنگ‌ها. شما اسم شكل و رنگ را می‌گویید و كوچولویتان بايد پيدایش كند و رویش بايستد. از اشكال بيشتري مي‌توانيد استفاده كنيد. مثل ستاره، هشت‌ضلعی، لوزي، نیم‌دایره و …

۱0- نقشه بازی کنید

نقشه بازی هم یک بازی برای کودک است که به‌شدت برای تقویت ذهن و حافظه‌ی آن‌ها مفید است. کاغذ سفید بزرگی آماده کنید و بچه‌ها را صدا بزنید. محدوده‌ای را که می‌دانید بچه‌ها خوب می‌شناسند انتخاب کنید. بخشی از آن را روی کاغذ بکشید و سپس از بچه‌ها بخواهید مناطق اطراف آن را بکشند و نام‌گذاری کنند. آن‌ها باید خود را مانند پرنده‌ای از بالا تصور کنند و نقشه را ادامه دهند. کودکان قدرت ذهنی خوبی دارند و از این نقشه یابی احساس اعتمادبه‌نفس می‌کنند.

11- بزی آموزشی پرتاب توپ در لیوان‌های پلاستیکی

بازی های مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۵ سال در روز های کرونایی

در اين بازي یکسری ليوان را به ترتيب مي‌چينيم و هر رديف يك امتياز مخصوص دارد؛ و باید بافاصله توپ را داخل ليوان‌ها بیندازیم و مجموع امتيازات برنده را تعيين مي‌کند.
قطعاً برای بچه‌های کوچک‌تر امتیازها خیلی معنی ندارند ولی همین‌که تلاش کنند توپ کوچک پلاستیکی را نشانه‌گیری کنند و داخل لیوان‌ها بی اندازند، می‌توانند سرگرم‌کننده باشد و مهارت‌های آن‌ها را افزایش دهد.

12- درست کردن درخت شجره‌نامۀ خانوادگی

کودکانتان چقدر با تاریخچۀ خانوادگی شما آشنا هستند؟ آیا می‌دانند والدین پدر و مادر شما چه کسانی بوده‌اند و چطور زندگی می‌کرده‌اند؟ درست کردن شجره‌نامۀ خانوادگی نه‌تنها اسباب سرگرمی کودکان را در خانه فراهم می‌کند؛ بلکه زمینه‌ساز آشنایی بیش‌از‌پیش آن‌ها با تاریخچۀ زندگی شما هم می‌شود. حتی شاید در حین انجام دادن این کار وقایع و داستان‌هایی از گذشتۀ زندگی خانوادگی‌تان پیدا کنید که برای خودتآن‌هم جالب و تأمل‌برانگیز باشد.
از پدربزرگ و مادربزرگ‌ها شروع کنید. عکس‌هایی پرینت بگیرید و در اختیار بچه‌ها قرار دهید. به بچه‌ها کمک کنید تا درخت فامیلی‌شان را بسازند. آن‌ها بسیار شگفت‌زده خواهند شد.

13 سایه بازی کنید

بازی های مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۵ سال در روز های کرونایی

بعضی‌ از شب‌ها به‌جای اینکه قبل از خواب برای کودکان قصه بخوانید، کمی با آن‌ها سایه بازی کنید. یک چراغ‌قوه روشن کنید و نور آن را به دیوار بی اندازید. سپس با استفاده از دست یا وسایل دیگر مقابل نور شکل‌های متنوع بسازید. می‌توانید با استفاده از سایه‌ها نمایش اجرا کنید و داستان شب را به این شیوه برای کودک روایت کنید.

سایه بازی باعث می‌شود کودک مفهوم نور، بازتاب نور و موانع را بهتر متوجه شود. با چند بار اجرای این بازی متوجه خواهید شد که دیگر برای خاموش کردن چراغ‌ها به‌قصد خواب جبهه نمی‌گیرد و راحت‌تر به رختخواب می‌رود.

14- درست کردن مخفیگاه

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

درست کردن مخفیگاه هم راهکار بسیار خوب دیگری است برای سرگرمی کودکان در خانه و تا ساعت‌ها درگیرشان می‌کند. کودکتان را به حیاط خانه ببرید و با ملافه‌ای بزرگ و تعدادی بالش و تخته چوب عمودی برایش مخفیگاهی درست کنید. این کار را در داخل خانه و اتاق‌خواب هم می‌توانید انجام دهید. از او بخواهید تصور کند که در جنگل یا جایی شبیه به آن است و برای خودش بازی کند. می‌توانید جعبۀ مقوایی بزرگی هم در نزدیکی او بگذارید که نقش غار را دربازی‌اش داشته باشد.

محصول مرتبت با مطلب

15- بازی دونفره و گروهی ترکاندن بادکنک

یک بازی دونفره و گروهی پرجنب و جوش است که بهتر است در فضای باز انجام شود. این بازی تیمی می‌تواند پرسروصدا باشد و با ترکیدن بادکنک با فریاد و شادی بازیکنان همراه است.

برای انجام این بازی تعدادی بادکنک و روبان رنگی لازم است.

هدف از این بازی ساده و بی‌نظیر ترکاندن بادکنک‌های تیم رقیب است، بدون ترکیدن بادکنک‌های خودتان است. شرکت‌کنندگان را به دو تیم با تعداد برابر از بازیکنان تقسیم کنید.
برای هر تیم از روبان‌های رنگی استفاده کنید. از بازیکنان بخواهید با استفاده از یک روبان نسبتاً دراز بادکنک را به پاهایشان بچسبانند تا بادکنک‌ها خیلی به آن‌ها نزدیک نباشند.
به‌محض اینکه داورمی گوید “شروع، بازیکنان باید به‌سرعت حرکت کنند و بادکنک‌های های تیم حریف را تنها با پاهای خود بترکانند. تیمی که زودتر بادکنک‌های تیم دیگر را تمام کند، برنده می‌شود.

16- بازی دونفره و گروهی دوز با پا

بازی های مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۵ سال در روز های کرونایی

این بازی نوعی دوز با پا به‌حساب می‌آید که برای بچه‌های بزرگ‌تر و نوجوانان طراحی‌شده است.

برای انجام این بازی پرهیجان به 9 عدد لیوآن‌یک‌بارمصرف، دو بسته 9 عددی توپ پینگ‌پنگ در دورنگ متفاوت نیازارید

9 عدد لیوآن‌یک‌بارمصرف را روی میزی به شکل جدول 3*3 بچینید از نوار چسبی برای چسباندن لیوان‌ها به میز استفاده کنید. سپس لیوان‌ها را با آب پرکنید.
یکسری توپ پینگ‌پنگ به دو تا از بچه‌ها بدهید و از آن‌ها بخواهید چهار قدم دورتر از میز بایستند تایمر را روی یک دقیقه تنظیم کنید و با صدور فرمان «برو» بچه‌ها باید توپ‌ها را داخل لیوان‌ها بیندازند.
بازیکنی برنده است که سه توپ را به‌طور سطری یا ستونی درون لیوان‌ها بیندازد.

17- بازی پرهیجان بادکنک معلق

بهترین مزیت این بازی امکان انجام آن در فضای خانه است. برای این بازی فقط نیاز به تعدادی بادکنک است

برای شروع بازی بچه‌ها را به دودسته تقسیم کنید و هر تیم یک کار ساده دارد، نگه‌داشتن بادکنک خود در هوا تنها با دمیدن به آن.
اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای بازی کردن بدون اینکه بچه‌ها به هم بخورند، وجود دارد.

تیمی که می‌تواند بادکنک خود را در هوا حفظ کند، درحالی‌که بادکنک تیم دیگر سقوط کرده است، برنده بازی است.

18- بازی انتقال آب‌نبات با نی

سرگرمی و بازی درون خانه برای کودکان و حتی بزرگسالان

این بازی پر از آب‌نبات و لحظات سرگرم‌کننده است. حتماً از این بازی خوشتان می‌آید اگر نفس خوبی داشته باشید!

برای انجام این بازی به دو عدد بشقاب، تعدادی نی، یک بسته آب‌نبات نیاز است

تعدادی آب‌نبات را در بشقابی بریزید و دیگری را خالی بگذاریدو به هر کودک یک نی بدهید تا با آن بتواند آب‌نبات‌ها را از یک بشقاب به دیگری منتقل کند.
بازیکن باید با مکیدن نی، آب‌نبات‌ها را نگه‌داشته و در بشقاب دیگر بیندازد.

بازیکنی که بیشترین تعداد را انتقال دهد، برنده است.

19- بازی موشک تخم‌مرغ

بازیکنان را به دو یا چند تیم تقسیم کنید و به هر تیم کاغذ، نوار یا روبان و یک تخم‌مرغ بدهید.
به آن‌ها بگویید که باید یک موشکی بسازند که وقتی در هوا پرتاب شود یا از ارتفاع پرت می‌شود، موشک باید از شکستن یا خرد شدن تخم‌مرغ محافظت کند.
هنگامی‌که بازیکنان موشک‌ها را ساختند، تخم‌مرغ را در موشک قرار دهند.
حالا همه موشک‌ها را از یک ارتفاع معین پرتاب کنند.
تخم‌مرغی که در بهترین شرایط باشد برنده خواهد شد.

اگر هیچ‌یک از تخم‌مرغ‌ها نشکستند، دوباره آن را امتحان کنید تا برنده مشخص شود.

20- پرتاب حلقه

سرگرمی و بازی درون خانه برای کودکان و حتی بزرگسالان

این بازی را وقتی با کودکان خود به پارک یا تفریح می‌روید، حتماً امتحان کنید.
برای انجام این بازی پرجنب‌وجوش به تعدادی حلقه هولا هوپ یا حلقه استخر، فضای کافی برای بازی (ترجیحاً فضای باز) نیاز است

بچه‌ها را به گروه‌های دوتایی تقسیم کنید و از آن‌ها بخواهید شش گام از هم فاصله بگیرند و به هرکدام یک هولاهوپ کوچک یا حلقه استخر بدهید.
با صدور فرمان «برو» هر کودک باید حلقه را دور شریکش بیندازد.

هر گروه که در عرض یک دقیقه بیشترین تعداد حلقه‌ها را انداخته باشد، برنده است.

21- معلم بازی

مدرسه و کلاس درس آن‌هم وقتی کودک به سن مدرسه نرسیده است یا در دوران تعطیلات به سر می‌برد جالب است. این می‌تواند یک بازی سرگرم‌کننده را رقم بزند. به دختر کوچکتان بگویید که او می‌تواند معلم‌های عروسک‌هایش بشود و به آن‌ها درس بدهد. شعر بیاموزد، سوره‌ یادشان بدهد و برایشان کتاب بخواند.

22- بازی دونفره و گروهی عبور از مانع

سرگرمی و بازی درون خانه برای کودکان و حتی بزرگسالان

این بازی همان پریدن از مانع است اما با محدودیت زمانی یک دقیقه!
برای انجام این بازی تعدادی متکا و یا تعدادی لاستیک برای ساختن موانع و یک تایمر نیاز دارید

با توجه به محدوده سنی کودکان، موانعی را ایجاد کنید که پریدن از آن‌ها طی یک دقیقه برای همه آسان باشد.
هم می‌شود بازیکنان به‌صورت نوبتی در یک دقیقه از موانع بپرند و همین‌طور می‌شود آن‌ها را طوری چید تا چندین شرکت‌کننده هم‌زمان باهم به رقابت بپردازند.
در یک فضای باز تا ده نفر می‌توانند باهم بازی کنند.
بچه‌ها باید از موانع عبور کرده و ظرف یک دقیقه به انتهای دیگر مسیر برسند.

23- بازی گروی و پر هیجان والیبال با پا

برای انجام این بازی به یک بادکنک و یک تور والیبال نیاز دارید.

از نوجوانان هر دو گروه بخواهید کفش‌هایشان را دربیاورند.
تور والیبال را کمی بالاتر از سطح زمین نصب کنید. به دو گروه بگویید در جای خود در دو طرف تور قرار بگیرند.
حالا به‌جای دست با پاها والیبال را انجام دهند

24. فوت کردن توپ‌های پنبه‌ای

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

این بازی به کودکان این امکان را می‌دهد تا با فوت کردن یک توپ از جنس پنبه، یا توپ‌ها پینگ‌پنگ سبک قدرت خود را به نمایش بگذارند.

برای انجام این بازی به وسایلی همچون یک بسته پنبه یا توپ پینگ‌پنگ، یک میز و تعدادی لگو برای ساختن دروازه نیاز است

از بلوک‌های لگو برای ساختن یک دروازه کوچک در یکسر میز استفاده کنید. کودک باید در انتهای دیگر میز بنشیند یا بایستد.
یک توپ پنبه‌ای را لبه میز قرار دهید و از کودک بخواهید آن را در عرض یک دقیقه با فوت کردن وارد دروازه کند.
آن‌ها نباید حرکت کنند یا از دستشان کمک بگیرند.

25- بازی دونفره و گروهی جنگ پرتقالی

برای انجام این بازی نیاز به چند عدد پرتقال قاشق‌های پلاستیکی دارید.

برای شروع پرتقال‌ها را روی قاشق‌های پلاستیکی بگذارید و آن‌ها را به دو شرکت‌کننده از دو گروه مختلف بدهید.
هر دو بازیکن می‌بایست تلاش کنند تا بدون دست زدن به رقیب خود و بدون انداخت پرتقالشان پرتقال طرف مقابل را بی اندازد.
به‌محض اینکه یکی از طرفین پرتقال خود را انداخت، از بازی خارج خواهد شد. شرکت‌کننده‌ی برنده گوشه‌ای خواهد ایستاد.
این بازی را تکرار کنید تا تمام افراد شانس بازی را داشته باشند.

حال به هرکدام از برنده‌ها یک پرتقال و قاشق بدهید و بخواهید تا برای دستیابی به لقب قهرمانی باهم مقابله کنند. فردی که درنهایت پرتقال خود را حفظ کند برنده خواهد بود.

26- بازی برج سکه‌ای

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

برای انجام این بازی فقط به تعداد زیادی سکه، یک سطح صاف، تایمر و فضا برای بازی نیاز است

یک یا دو کودک می‌توانند هم‌زمان باهم بازی کنند. به هر کودک یک‌کاسه کوچک از سکه‌های همسان و هم‌اندازه بدهید.
تایمر را روی یک دقیقه تنظیم کنید. بچه‌ها باید در مدت‌زمآن‌یک دقیقه تا می‌توانند سکه‌ها را روی‌هم بگذارند که این کار باعث ایجاد برج سکه‌ای می‌شود.

کودکی برنده است که بیشترین سکه را روی‌هم قرار دهد بدون اینکه برج فروبریزد.

27-بازی شکلات را بگیر، بده بغلی

برای شروع بازی به یک عدد شکلات که در مرکز آن‌یک سوراخ ایجادشده و خلال‌دندان به تعداد افراد شرکت‌کننده نیاز است.

از نوجوانان بخواهید تا به گروه‌های چهارنفره تقسیم شوند.
به هر بازیکن یک خلال‌دندان بدهید. یک بازیکن از هر تیم بازی را شروع می‌کند. او باید خلال‌دندان را میان دندان‌هایش بگیرد و تلاش کند با آن‌یک شکلات را بلند کند. هنگامی‌که یک نوجوان موفق شد یک شکلات را بلند کند، نوجوان بعدی جایش را می‌گیرد.

زمان را ثبت کنید. تیمی که بیشترین تعداد شکلات را در کمترین زمان بردارد برنده است.

28- بازی جویدن دونات

بازی دونفره و گروهی جویدن دونات

یک بازی دونفره و گروهی برای کودکان در حال رشد و آن‌هایی که دندان شیری دارند تا بزرگ‌ترها است.

برای این بازی به تعداد دونات به‌اندازه تعداد نفرات، نخ و فضا برای انجام بازی نیاز دارید

فضایی را پیدا کنید که بتوان در آن سیم یا طنابی را به‌طور افقی در ارتفاع یک و نیم متری یا بیشتر، بر اساس میانگین قد کودکان، بست.
یک نخ را به هر دونات گره بزنید و آن‌ها را بافاصله حداقل دو قدم جدا از هم به طناب افقی ببندید. هراندازه فضا بود، دونات به طناب ببندید.
هر نفر را زیر یک دونات قرار دهید. نفرات فقط با پریدن می‌توانند به دونات دسترسی پیدا کنند.
با صدور فرمان «برو» از سوی شما، همه باید بدون استفاده از دست، دونات را بخورند. هرکدام از نفرات که در کوتاه‌ترین زمان ممکن دونات را خورده باشد، برنده اعلام می‌شود.

فراموش نکنید که میزان سختی بازی و ارتفاع تنظیم‌شده برای بازی کنان متناسب باسن هرکدام بوده تا عدالت رعایت گردد.

29- بازی جست‌وجوی اشیا را اجرا کنید

می‌توانید وسایل خانه را پنهان و با دادن سرنخ‌هایی کمک به یافتن آن‌ها کنید. با یک سربند، چشمان ‌یک عضو خانواده را بسته و وسیله‌ای را پنهان کنید.
بعد می‌توانید با روش‌های مختلف مانند تولید صدا یا دادن سرنخ‌ها کمک به یافتن آن کنید.

30- بازی توپ و قاشق

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

در این بازی کودکان مجبورند از قدرت دندان خود استفاده کنند و نمی‌توانند از دست برای انتقال توپ یینگ پونگ از یک بشقاب به بشقاب دیگر استفاده کنند.

برای انجام این بازی به دو عدد بشقاب، یک قاشق پلاستیکی، ۱۰ تا 12 عدد توپ پینگ‌پونگ نیاز است

دو بشقاب را کنار هم قرار دهید و توپ‌ها را داخل یکی از آن‌ها قرار دهید. تایمر را روی یک دقیقه تنظیم کنید و به کودک یک قاشق پلاستیکی بدهید.
کودک باید دسته قاشق را با دهان نگه دارد و توپ را از اولین بشقاب داخل دیگری بیندازد و آن‌ها نباید از دست استفاده کنند.

بازیکنی که در یک دقیقه بیشترین تعداد توپ را جابه‌جا کرده باشد، برنده است.

31- کتاب بخوانید

هیچ لذتی بالاتر از کتاب خواندن نیست. چند کتاب با عناوین موردعلاقه بچه‌ها خریداری و برایشان بخوانید و اگر خودشان می‌توانند بخوانند؛ لذت کشف دنیای کتاب‌ها را به آن‌ها بدهید. برنامه ساعت کتاب‌خوانی مشترک خانوادگی بگذارید تا یاد بگیرند.

32- بازی دونفره و گروهی خوردن بیسکوئیت با صورت

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

بازی سرگرم‌کننده دیگری که بدون دخالت دست باید انجام شود، خوردن بیسکوئیت است.

بازی ساده‌ای که تنها با استفاده از ماهیچه‌های صورت باید بیسکوئیت را به سمت دهانتان حرکت دهید و آن را بخورید.
کودک باید چانه‌اش را بالا نگه دارد طوری که صورتش رو به روی سقف باشد.
بیسکوئیت را روی پیشانی‌اش بگذارید.
بدون استفاده از دست‌ها، کودک باید بیسکوئیت را از پیشانی به سمت دهان هدایت کرده و آن را بخورد بدون اینکه روی زمین بیفتد.
در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد، اما این‌طور نیست و همین سختی، آن را جالب‌تر می‌کند.

33- بازی پرتقال بده

برای انجام این بازی فقط به چند عدد پرتقال نیاز می باشد.

فعالیت فیزیکی در این بازی نقش عمده‌ای دارد، بنابراین در این بازی به هر گروه یک پرتقال بدهید، نفر اول دستش را مشت می‌کند و پرتقال را داخل گودی آرنجش قرار می‌دهد؛ یا به عبارتی با استفاده از ساعد و بازوی خمیده، پرتقال را نگه می‌دارد.

هر شرکت‌کننده وظیفه دارد پرتقال را بدون افتادن به نفر بعدی تحویل دهد، چالش این بازی در آن است که هیچ‌کس مجاز نیست از انگشتانش استفاده کند و پرتقال‌ها باید فقط با استفاده از ساعد و بازو از شخصی به شخص بعدی منتقل شوند.

پرتقال از دست هر دونفری که بیفتد، آن‌ها از بازی حذف می‌شوند و برنده هر گروه کسی است که درنهایت بعد از حذف کلیه رقبا پرتقال به دست باقی بماند.

34- اجرای نمایشنامه را به یک بازی دونفره و گروهی تبدیل کنید

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

اگر مایل هستید هم اسباب سرگرمی کودکان را در خانه فراهم کنید و هم خلاقیت کودکرا به کار بیندازید، می‌توانید لباس و وسایل مختلفی را در اختیارشان بگذارید و از آن‌ها بخواهید به فکر اجرای داستان نمایشنامه‌ای با آن‌ها باشند. شاید بد نباشد اگر یکی دو ایده برای داستان نمایشنامه در اختیارشان بگذارید (شاهدخت گرفتارشده در قلعه و…). فراموش نکنید که در تمام مدت اجرا باید بنشینید و نمایش کودکتان را تماشا کنید.

35- درست کردن اشیای گِلی

کودکی را سراغ دارید که از کثیف کردن دست‌هایش لذت نبرد؟ پس کمی خاک رس یا معمولی و نیز آب، قالب مخصوص و چاقوی پلاستیکی تهیه کنید و دست‌به‌کار شوید. اگر می‌خواهید اشیایی که درست می‌کنید، هیچ‌وقت خراب نشوند، می‌توانید از خاک‌های مخصوصی استفاده کنید که بعد از مدتی سفت می‌شوند.

36- بازی دونفره و گروهی نقاشی با چشم‌بسته

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

برای انجام این بازی تنها به یک خودکار و کاغذ نیاز دارید. یک سوژه نه خیلی سخت، برای نقاشی انتخاب کنید. مثلاً کشیدن یک آدمک، حالا با دستمال چشم طرف مقابل را ببندید و او باید با چشم‌بسته شکل یک آدمک را بکشد و اجزای صورت و بدن او را در جای مناسب نقاشی کند.
با انجام این بازی خواهی دید، خیلی هم ساده نیست و کشیدن شکل‌های بامزه در هنگام بسته بدون چشم چقدر شمارا به خندیدن وا‌می‌دارد.

37- بازی آب شو، یخ شو

بچه‌ها یک گروه می‌شوند و با گفتن کلمه‌ی آب شو
شروع به حرکت می‌کنند و پس از شنیدن یخ شو باید ثابت شوند و حرکت نکنند و وقتی ثابت هستند نباید بخندند یا تکان بخورند اگر تکان بخورند می‌بازند.

38- بازی فکری آموزشی میخ و نخ

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

برای انجام این بازی شما به یک عدد تخته چوب، تعدادی میخ و چکش و کاموا‌های رنگی نیاز دارید.

برای ساخت تابلوی میخ و نخ، میخ را در فاصله‌هایی از هم بر روی تابلو چوبی بزنید. هر چه تعداد میخ‌ها بیشتر باشد خلاقیت و نوآوری کودکان بیشتر می‌شود و حال از کودک بخواهید کاموا‌ها را دور میخ‌ها بپیچد و شکل ذهنی خود را روی تابلو بیاورند.

39- بازی دونفره و گروهی توپ چسبی

برای انجام این بازی به ۱۰ عدد توپ و یک سبد و چسب پنج سانتی‌متری نیاز است

چسب پنج سانتی را در انتهای میز می‌چسبانیم، سپس توپ را طوری باید قل داد که به چسب بچسبد.

40- بازی پر هیجان بولینگ

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

بولینگ یکی از بازی‌های دوست‌داشتنی و هیجان‌انگیز برای کودکان است که به‌سادگی و باکمی خلاقیت می‌توانید این بازی را برای بچه‌ها مهیا کنید.

تنها وسایل موردنیاز برای این بازی ۵ الی ۱۰ بطری نوشابه، ۲ یا ۳ توپ پلاستیکی یا پارچه‌ای برای پرتاب، مشخص کردن مکان با یک نشانگر کوچک

در ابتدای مسیر باید مکان مناسبی برای پرتاب توپ انتخاب کنید. سپس برای ایجاد فاصله کودک با بطری‌ها یک خط فرضی با یک نوار رنگی بر روی زمین ایجاد کنید.
برای افزایش هیجان کودکان بهتر است بطری‌ها را رنگ کنید و در مکانی قرار دهید تا خشک شوند.
باسلیقه خود بطری‌ها را بر روی زمین بچینید و برای بازی آماده شوید.
چگونگی بازی را برای کودک خود توضیح دهید و برای جذابیت بیشتر بازی برای برنده نیز جایزه تعیین کنید.

برنده بازی کسی است که بتواند تمام بطری‌ها را با تعداد توپ مشخص‌شده بزند.

41- بازی دونفره و گروهی توپ و فوت

برای این بازی سرگرم‌کننده به 4 عدد لیوان، توپ پینگ‌پنگ و سفره یک‌بارمصرف نیاز است

ابتدا سفره یک‌بارمصرف را پهن کنید. ۳ لیوان را بردارید و سر پر در داخل آن آب بریزید و لیوان چهارم را خالی بگذارید.
کودکان باید با فوت کردن توپ‌های پینگ‌پنگ را از روی آب‌ها عبور دهند و آن را به لیوان خالی برسانند.

42- حباب بازی کنید

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

برای لذت بردن از بازی با حباب لازم نیست حتماً بیرون از خانه بروید.
برای این بازی، شما به یک بشقاب و نی برای هر نفر، مقداری مایع ظرف‌شویی و آب احتیاج دارید. کمی مایع ظرف‌شویی وسط هر بشقاب بریزید. کمی آب روی آن ریخته و به‌آرامی هم‌ بزنید، این کار را تا کف کردن آب ادامه دهید. از بچه‌ها بخواهید که نی را داخل کف گذاشته و به‌آرامی داخل آن فوت کنند.

حالا می‌توانید حباب‌های بزرگ درست کنید. برای ایجاد رقابت میان بچه‌ها، می‌توانید به هرکسی که حباب بزرگ‌تر درست کند یا حبابش دوام بیشتری داشته باشد، جایزه بدهید.

43- بازی سیمون می‌گوید

این‌یک بازی سنتی است که هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود. برای شروع یک بازیکن را انتخاب کنید (در دور اول بازی پدر و مادر می‌توانند این نقش را قبول کنند) تا نقش سیمون را بپذیرد.

بقیه بازیکن‌ها در یک حلقه دورهم و روبه‌روی سیمون می‌نشینند و او جمله‌ای را با عبارت «سیمون می‌گوید» شروع می‌کند: «سیمون می‌گوید پاهایتان را رو لمس کنید». بازیکنان بنا به درخواست سیمون انگشت‌های پای خود را لمس می‌کنند. اگر سیمون جمله‌ را با عبارت «سیمون می‌گوید» شروع کند و در ادامه چیزی نگوید بچه‌ها نباید هیچ کاری انجام دهند.

اگر یکی از بچه‌ها وقتی سیمون حرفی نزده است دست به پایش بزند، باخته است و باید از بازی خارج شود. راه‌های زیادی وجود دارد که سیمون می‌تواند بچه‌ها را وادار به انجام کاری کند بدون اینکه چیزی بگوید. آخرین کسی که در بازی باقی می‌ماند برنده‌ی بازی است و در دور بعدی بازی نقش سیمون را بر عهده می‌گیرد.

44- بازی با حس لامسه

45 بازی دونفره و گروهی خانگی آموزنده و پرهیجان برای تمام اعضای خانواده

اکثر بچه‌ها عاشق لمس کردن و بازی‌های حسی هستند، به همین خاطر شکی نیست بچه‌ها این بازی سرگرم‌کننده را دوست خواهند داشت.

برای انجام این بازی یک جعبه کفش یا هر جعبه‌ی دیگری که دَر داشته باشد، پیدا کنید. یک‌طرف آن را سوراخ‌کنید- بزرگی سوراخ باید به‌اندازه‌ای باشد که یکدست به‌راحتی وارد آن شود.
اگر می‌خواهید بازی شکل خلاقانه‌تری به خود بگیرد، جعبه را با چیزهای زرق و برق‌دار و علامت سؤال تزیین کنید. برای شروع بازی چیزی درون جعبه قرار دهید و از بچه‌ها بخواهید حدس بزنند چه چیزی داخل جعبه است.

آن‌ها می‌توانند در مورد شیء داخل جعبه سؤال هم بکنند یا شما می‌توانید آن‌ها را کمی راهنمایی کنید. برای اینکه هیجان بازی بیشتر شود می‌توانید از دانه‌ی کدوتنبل تازه، رشته‌ی اسپاگتی، میوه، شانه یا اسباب‌بازی استفاده کنید.

برای اینکه فضای رقابتی ایجاد کنید هرکدام از بچه‌ها زودتر متوجه شیء داخل جعبه شد، به او یک امتیاز بدهید.

45- بازی گروهی سیب‌زمینی داغ

بازی سیب‌زمینی داغ یک بازی گروهی مهیج است، ابتدا از بچه‌ها بخواهید تا به‌صورت دایره کنار هم بنشینند و سپس یک توپ یا یک سیب‌زمینی در اختیار آنان قرار دهید و از آن‌ها بخواهید تا قبل از تمام شدن آهنگ، آن را در بین یکدیگر با سرعت دست‌به‌دست کنند.

درنهایت با تمام شدن آهنگ کسی که توپ در دست او مانده بازنده بازی است. این بازی با توپ کوچک در منزل می‌تواند پیشنهاد خوبی برای سرگرم کردن فرزندان باشد.

منابع و ماخذ:

goodto
usatoday
momjunction
todaysparent

چطور، باشگاه خبرنگاران جوان
توی باران، سرسره، رستاک، چاره دان

ترجمه، ویرایش و  بازنشر: تحریریه جهان بتس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *