سبک زندگی

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

تراریوم یا باغ‌ شیشه‌ای یک نوع دیزاین گیاهان طبیعی است که به مراقبت کمی احتیاج دارد و فضای زیادی را هم اشغال نمی‌کند. ساخت تراریوم کار مشکلی نیست فقط کافی است یک ظرف مناسب انتخاب کرده و مقداری خاک و ماسه و البته چند گیاه سازگار با محیط تراریوم را تهیه‌کرده و دست بکار شوید. استفاده از باغ‌های شیشه‌ای در فضای داخلی ایده‌ای جذاب برای در کنار طبیعت بودن است که ازنظر روان‌شناختی کمک ویژه‌ای به کاهش اضطراب و افزایش تمرکز و آرامش درونی انسان می‌گردد مخصوصاً امروزه که به خاطر مشغله‌های روزمره و سبک زندگی مدرن کمتر در دل طبیعت حضور داریم با ساخت تراریوم می‌توان طبیعت به کنار خود آورده از آن لذت ببریم حتی درروی میز کار و کنار رخت خواب خود. پس اگر دوست دارید روی میز کار، لبه‌ی پنجره و روی کابینت آشپزخانه‌تان یک باغ کوچک داشته باشید و لذت آرامش در طبیعت بودن را با حداقل مراقبت از گیاهان را تجربه کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ساخت تراریوم را یاد گرفته این حس خوب را امتحان کنید.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح ذیل است:

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

تراریوم‌ها برای محیط‌های کاری هم گزینه‌ی مناسبی هستند و می‌توانند طراوت، تازگی و آرامش را به محیط یکنواخت کاری ببخشند، هم‌چنین می‌توانند هدیه‌های جالب و هیجان‌انگیزی برای دوستانی که علاقه خاصی به گیاهان دارند هم باشد. اگر دوست دارید با تراریوم‌ها و روش ساخت تراریوم ، شرایط نگهداری و گیاهان مناسب آن آشنا شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تراریوم چیست؟

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

تراریوم یا باغ شیشه‌ای یک محفظه‌ی بسته‌ی شیشه‌ای است که حاوی خاک است و در آن گیاهان مناسب را می‌کارند و به‌عنوان یک وسیله‌ی تزیینی در خانه نگهداری می‌کنند. تراریوم‌ها دودسته هستند؛ بعضی از انواع آن کاملاً مهروموم‌شده‌اند و برای رسیدگی به گیاهان داخل آن، باید در آن را بازکنید. نوع دیگر تراریوم‌ها ممکن است باز باشند.

بیشتر بخوانید:

چگونه بالکن های کوچک را به بهشتی زیبا و رویایی تبدیل کنیم!!

در گلدان و آپارتمان سبزی خوردن پرورش دهید؛ حتی در پاییز و زمستان!

تاریخچه ساخت تراریوم

سازنده تراریم که بوده است

اولین تراریوم به‌طور اتفاقی توسط یک گیاه‌شناس بنام ناتانیل باگشاو وارد (Nathaniel Bagshaw Ward) در سال ۱۸۴۲ ساخته شد. آقای وارد علاقه زیادی به مشاهده رفتار حشرات داشت و به‌طور تصادفی یکی از محفظه‌های شیشه‌‌ای که برای نگهداری حشرات استفاده می‌کرد را بدون مراقبت رها کرد. یک هاگ سرخس بر روی گیاه داخل شیشه جوانه‌زده و شروع به رشد کرد؛ بدین ترتیب به‌طور کاملاً ناخواسته، این شیشه تبدیل به اولین تراریوم تاریخ شد. این اتفاق که در دوران ویکتوریا رخ داد، به‌سرعت در میان انگلیسی‌ها محبوب شد و با توجه به نام مخترع تصادفی آن، به کیس یا محفظه واردی (Wardian case) معروف شد.

آشنایی با تاریخچه جالب-ساخت تراریوم

آقای وارد تصمیم گرفت با این روش گیاهان بومی انگلیس را به سیدنی استرالیا صادر کند و برای ساختن تعداد بیشتری محفظه واردی، نجارهایی استخدام کرد. پس از ماه‌ها سفر دریایی، گیاهان به‌خوبی رشد کرده و سالم بودند و با همین روش گیاهان بومی استرالیا به لندن فرستاده شدند و آقای وارد گیاهان استرالیایی خود را در شرایط عالی تحویل گرفت. این اختراع یا کشف اتفاقی او نشان داد که گیاهان می‌توانند بدون تهویه و در محفظه مهروموم‌شده به رشد خود ادامه دهند. کیس‌های واردی برای چندین دهه برای حمل گیاهان در سرتاسر امپراتوری بریتانیا مورداستفاده قرار می‌گرفت.

انواع تراریوم

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

• تراریوم روباز که در برخی موارد به‌اشتباه ویواریوم (vivarium) نیز گفته می‌شود.
• تراریوم بسته که ممکن است گاهی اوقات (مثلاً هفته‌ای یک‌بار) برای تهویه و خروج رطوبت اضافی محفظه باز شود.

تراریوم باز

تراریوم باز برای گیاهانی که رطوبت محیط و رطوبت خاک کمتری را ترجیح می‌دهند (مانند گیاهان معتدل)، مناسب‌تر است. البته باید دقت کنیم همه گیاهان به محیط مرطوب تراریوم های بسته احتیاج ندارند و مناسب رشد در این محیط نیستند. برای گیاهان سازگار با آب‌وهوای خشک، از تراریوم های باز استفاده می‌شود، زیرا تراریوم باز از جمع شدن رطوبت بیش‌ازحد جلوگیری می‌کند. تراریوم باز برای گیاهانی که به نور مستقیم خورشید نیاز دارند مناسب‌تر است.

البته باید در حالت کلی درباره تراریوم ها به برخی نکات مهم دقت کنیم. مثلاً باید توجه داشت فقدان زهکشی در تراریوم باعث پوسیدگی ریشه در برخی گیاهان خواهد شد. پس در انتخاب گل‌ها باید بسیار حساس باشیم.

تراریوم بسته

تراریوم بسته همان‌طور که از نامش پیداست محیطی شیشه‌ای محبوس و دربسته است. این تراریوم یک محیط منحصربه‌فرد برای رشد گیاه ایجاد می‌کند، انواع گیاهان گرمسیری، مانند خزه‌ها، ارکیده‌ها و سرخس‌ها، به دلیل شرایط مشابه با محیط مرطوب و زیستگاه مناطق گرمسیری، به‌طورکلی در محیط‌های بسته نگهداری می‌شوند. ساختار بسته این نوع تراریوم باعث گردش آب می‌شود. تراریوم ممکن است یک‌بار در هفته باز شود تا رطوبت اضافی هوا و دیواره ظرف خارج شود. این کار برای جلوگیری از رشد کپک یا جلبک‌هایی که می‌تواند به گیاهان آسیب برساند و باعث تغییر رنگ دو طرف تراریوم شود، انجام می‌شود. ضمناً فراموش نکنید تراریوم نیز بایستی گاهی اوقات آبیاری شود، عدم وجود تراکم در دیواره‌های تراریوم یا هرگونه پژمردگی گیاهان، شاخصی است که تراریوم به آب نیاز دارد.
پس توجه داشته باشید که به خاطر شرایط و محیط منحصربه‌فرد این تراریوم ها، گل‌های این تراریوم ها نیز منحصر به خودشان است.

اکوسیستم تراریوم های نیمه‌باز و بسته چگونه عمل می‌کند؟

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

اکوسیستم تراریوم‌های نیمه‌باز و بسته تا حدودی باهم متفاوت‌اند. به همین دلیل به‌طور دقیق به بررسی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

اکوسیستم تراریوم های بسته

تراریوم‌های بسته محیطی کاملاً ایزوله دارند که راهی به بیرون ندارد. گیاهان داخل آن به هرآن چه که موردنیازشان است، دسترسی دارند. خاک، مواد مغذی را برای گیاه فراهم می‌کند، این مواد مغذی در یک چرخه وارد گیاه می‌شود، بعد از جذب شدن و از بین رفتن گیاه دوباره وارد خاک می‌گردد.
آب داخل تراریوم هم وارد یک چرخه می‌شود و درواقع هیچ‌وقت از بین نمی‌رود. آب بخار شده از گیاه و خاک به دیواره‌ی ظرف تراریوم برخورد می‌کند و دوباره به مایع تبدیل می‌شود و به خاک برمی‌گردد. به عبارتی این همان چرخه‌ی طبیعی باران است.

این چرخه‌‌ی آب و مواد مغذی برای گیاهان بسیار ایدئال است و گیاهان به‌راحتی در این محیط رشد می‌کنند. به همین دلیل تراریوم بسته، به مراقبت زیادی نیاز ندارد؛ فقط کافی است هرچند وقت یک‌بار به آن آب دهید.
پیشنهاد می‌کنیم برای تراریوم‌های بسته گیاهان کوچک و کم‌رشد را انتخاب کنید تا بعد از مدتی تمام ظرف را پر نکنند و منظره‌ی تراریوم را خراب نشود.

اکوسیستم تراریوم‌های نیمه‌باز

تراریوم نیمه‌باز ظرفی است که بخشی از آن باز است و با محیط بیرون در تماس است؛ بنابراین چرخش هوای بیش‌تری در تراریوم وجود دارد؛ از طرفی مقدار رطوبت تراریوم به خاطر باز بودن محفظه‌ی آن کم‌تر خواهد بود.
در تراریوم‌های نیمه‌باز می‌توانید آیتم‌های تزیینی بیش‌تری اضافه کنید. این تراریوم برای گیاهانی مناسب است که رطوبت کم‌تری نیاز داشته باشند مانند کاکتوس‌ها و …
این تراریوم‌ها را می‌توانید هم در فضای نیمه‌باز مانند پاسیو و هم در فضای بسته مانند اتاق و محل کار نگه‌داری کنید.

چطور یک تراریوم ساده بسازیم؟

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، تراریوم‌ها ممکن است کاملاً بسته باشند یا اینکه فضایی برای عبور جریان هوا داشته باشند. ابتدا باید گیاهانی را که می‌خواهید در تراریوم نگهداری کنید مشخص کنید. بعضی از گیاهان به جریان هوا نیاز دارند.
درست کردن یک تراریوم ساده، بسیار راحت است و با وسایل ارزان می‌توانید آن را تهیه کنید. حتی تنگ ماهی هم می‌تواند فضای مناسبی برای درست کردن تراریوم باشد.

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

وسایل لازم:

• بیلچه‌ی باغبانی
• ظرف شیشه‌ای
• شن و ماسه یا سنگ‌های ساحلی
• کربن فعال (قابل تهیه از گل‌فروشی‌ها یا فروشگاه‌های حیوانات خانگی)
• چند گیاه مخصوص تراریوم
• خاک گلدان نو
• پیت ماس
• وسایل تزیینی (اختیاری)

1.ظرف مناسب انتخاب کنید

برای ساخت تراریوم از یک ظرف شیشه‌ای استفاده کنید. می‌توانید ظرفی بدون در یا دارای در انتخاب کنید و انتخاب نوع آن بستگی به گیاهان داخل تراریوم دارد. ظرفی که انتخاب می‌کنید باید کاملاً تمیز و استریل باشد. هرچقدر که تراریوم فضای بیشتری داشته باشد بهتر می‌توانید آن را تزیین کنید و غیر از گیاهان، وسایل تزیینی مثلاً صدف‌های ساحلی هم در آن بریزید.

• نکته: تراریوم‌هایی که در باز دارند، کمتر دچار مشکلاتی مثل تراکم و تغلیظ هوا یا بیماری‌های قارچی در گیاهان می‌شوند.

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

۲. گیاهان دلخواه را انتخاب کنید

از گیاهانی که در ادامه معرفی می‌کنیم، یک یا چند نمونه را انتخاب کنید. البته فهرست گیاهان مناسب برای نگهداری در تراریوم به همین موارد محدود نمی‌شود.

اگر قصد ساخت تراریوم با ماندگاری طولانی‌مدت دارید  بهتر است خاک چهار لایه را برای آن تدارک ببینید.لایه‌های این خاک شامل:

• لایه‌ی زهکشی
• لایه‌ی زغال
• لایه‌ی خزه
• و آخرین لایه، لایه‌ی مخلوط خاک است.

Nathaniel Bagshaw Ward

۳. لایه‌ی زهکشی را اضافه کنید

تنگ‌های تراریوم سوراخی برای خروج آب ندارند. به همین دلیل باید یک‌لایه‌ی زهکشی در انتهای آن درست کنید تا آب را از ریشه‌ی گیاهان دورنگه‌دارید. یک‌لایه پیت ماس در انتهای تنگ بریزید تا یک‌لایه‌ی جذب‌کننده‌ی آب در زیر آن ایجاد شود. می‌توانید به‌جای پیت ماس لایه‌‌ای ۵ سانتی‌متری از سنگریزه در ته تنگ ایجاد کنید. هرچقدر که تنگ یا تراریوم بلندتر باشد، باید لایه‌ی پهن‌تری برای زهکشی آن در نظر بگیرید.

روی آن با بیلچه یک‌لایه‌ی یک تا دو سانتی‌متری از کربن فعال بریزید. این لایه هم به زهکشی کمک می‌کند و هم بوی نامطبوع داخل تراریوم را از بین می‌برد.
در هنگام خرید زغال دقت کنید که زغال به‌صورت گلوله‌ای و تکه شده باشد و این لایه را به‌صورت خیلی نازک استفاده کنید. در این مرحله می‌توانید با یک توری ماسه و سنگ‌ریزه‌ها را از سایر خاک‌ها جدا کنید.

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

اگر در تراریوم بسته از این لایه صرف‌نظر کنید، لازم است که روزی یک‌بار به مدت چند ساعت درپوش تراریوم را بردارید تا هوا در آن گردش کند البته در این حالت چون رطوبت تراریوم از دست می‌رود، نیاز به آبیاری بیش‌تر خواهد داشت.

 لایه‌ی خزه (اختیاری)

گذاشتن این لایه اختیاری است و ظاهر تراریوم را طبیعی و زیباتر می‌کند. فایده‌ی دیگر خزه نگه‌داشتن رطوبت در تراریوم به مدت بیش‌تر است،‌ هم‌‌چنین مانع آن می‌شود که خاک در اثر آبیاری و به‌مرورزمان به لایه‌های پایین‌تر یعنی لایه‌ی زهکشی و زغال نفوذ کند.
اما اگر قصد استفاده از کاکتوس‌ها رادارید نباید از خزه استفاده کنید چراکه خزه رطوبت زیادی را در خاک حفظ می‌کند و رطوبت زیاد خاک کاکتوس باعث پوسیدن ریشه‌ها در تراریوم های کاکتوس می‌شود.

۴. خاک را اضافه کنید

روی سنگ و لایه‌ی کربن، یک‌لایه پیت ماس و بعد خاک و کود مخصوص گلدان بریزید. همه‌چیز را لایه‌لایه و مرتب داخل ظرف بریزید تا هم ظاهر زیبایی داشته باشد و هم لایه‌ها باهم ترکیب نشوند. به‌اندازه‌ای خاک بریزید که گیاهانی که می‌کارید فضای کافی داشته باشند و با دیواره‌های تراریوم تماس پیدا نکنند.
بهتر است ماسه‌ی بسته‌بندی را خریداری کرده و از ماسه‌ی ساحل استفاده نکنید چون احتمالاً دارای باکتری و آلودگی است و برای گیاهان مضر است. هرچه ارتفاع ظرف تراریوم بیش‌تر باشد لازم است که ارتفاع خاک هم به همان نسبت بیش‌تر شود.

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

۵. گیاهان دلخواه خود را آماده کنید

گیاهانی که برای ساخت تراریوم خود در نظر گرفتید آماده کنید. اگر بیش‌ازاندازه ریشه‌دارند می‌توانید هرس ریشه هم انجام دهید. هرس ریشه‌ها رشد گیاهان را کندتر می‌کند که برای فضایی محدود مثل تراریوم مناسب است.

• نکته: قبل از کاشتن گیاهان، درباره‌ی طراحی فضای داخل تراریوم تصمیم بگیرید. لازم نیست سطح خاک روی آن صاف باشد. می‌توانید به هر شکلی که دوست دارید فضای داخلی باغ شیشه‌ای خود را طراحی کنید و به آن پستی‌وبلندی بدهید.

۶. گیاهان را در تراریوم بکارید

خاک اضافی ریشه‌ی گیاهان را بگیرید. با یک بیلچه یا با انگشت، فضای خالی در خاک تراریوم ایجاد کنید و گیاه را بکارید. دور آن را با خاک گلدان محکم کنید.

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

۷. تراریوم را تزیین کنید

بعد از کاشتن گیاهان، می‌توانید فضای داخلی تراریوم را به‌دلخواه تزیین کنید. در گل‌فروشی‌ها می‌توانید وسایل تزیینی تراریوم را پیدا کنید مثلاً کلبه‌های چوبی کوچک، نیمکت چوبی، پرچین و… با صدف و سنگ‌های ساحلی هم می‌توانید فضای زیبایی داخل تراریوم ایجاد کنید.

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

۸. تراریوم را آب بدهید

برای آب دادن به تراریوم از اسپری استفاده کنید. همین‌قدر که خاک آن مرطوب شود کافی است. نباید زیر تراریوم پر از آب شود. گاهی اوقات لازم است دیواره‌های تراریوم را تمیز کنید. با همین اسپری می‌توانید آن را تمیز کنید.

• هشدار: برای تمیز کردن شیشه‌ی تراریوم از سمت داخل هرگز از شیشه‌پاک‌کن استفاده نکنید چون گازهای ناشی از آن می‌تواند گیاهان داخل تراریوم را خراب کند.

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

 

آموزش ساده درست کردن تراریوم بسته

آموزش تصویری درست کردن باغ شیشه ای نیم باز

آموزش ویدویی ساخت و تزیین تراریوم (باغ شیشه ای) بسته

آموزش حرفه ای ساخت تراریوم با بطری شیشه ای خمره ای دهانه تنگ

فیلم آموزشی ساخت تراریوم فانتزی بطری با استند چوبی

آموزش ویدویی ساخت تراریوم مینیاتوری ویژه هدیه دادن

نکاتی درباره‌ی ساخت تراریوم

• درست کردن تراریوم به‌تنهایی بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است. ظرف‌های مخصوص تراریوم وجود دارد که برای راحتی کار می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

• تراریوم‌های بزرگ‌تر برای گیاهانی که فضای بیشتری دارند مناسب است. اگر تراریوم کوچکی دارید باید گیاهانی با برگ‌های ریزتر انتخاب کنید. گیاهانی که رشد سریعی دارند یا برگ‌های بزرگی دارند برای نگهداری در باغ شیشه‌ای مناسب نیستند.

• برای انتخاب گیاهان تنوع را رعایت کنید. گیاهانی بارنگ‌ها و برگ‌های متنوع انتخاب کنید. سعی کنید شرایط نگهداری آن‌ها کاملاً مثل هم باشد.

• محیط تراریوم مرطوب و نسبتاً گرم است. این نکته را موقع انتخاب گیاه در نظر بگیرید.

• در تراریوم‌های بسته از گیاهانی مثل کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها استفاده نکنید. این نوع گیاهان برای جایی که فضای باز و جریان هوا دارد، مناسب‌تر هستند.

شرایط نگهداری، آبیاری و کود دهی تراریوم ها

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

نیازهای تراریوم به ۳ بخش تقسیم می‌شود: نور، رطوبت و تهویه اگر این سه مورد رعایت شود تراریوم شما سال‌ها زنده و شاداب خواهد ماند.

اکثر تراریوم ها یی گه دارای محیط بسته هستند در اثر وجود نور مستقیم آفتاب حرارت درونی آنان به‌شدت افزایش‌یافته و به گیاهان آسیب می‌رسد.
بنابراین در بیشتر موارد تراریوم را می‌بایست به‌دوراز نور مستقیم آفتاب قرارداد. هفته‌ای یک‌بار تراریوم را بچرخانید تا گیاهان به‌طور مساوی و بدون جهت رشد کنند.

اگر تراریوم کاملاً بسته دارید، ماهی یک‌بار درپوش آن را به مدت یک یا دو ساعت بردارید تا هوای تازه‌وارد آن شود و بخار تراریوم خارج شود، اگر تراریوم را زیاد آب‌داده‌اید، با همین روش می‌توانید رطوبت اضافه را از آن خارج کنید.

هرچند وقت یک‌بار گیاهان تراریوم را ازنظر داشتن شته، حشره یا آفت بررسی کنید. حتی حلزون و کرم خاکی هم برای گیاهان تراریوم آفت به‌حساب می‌آیند و باید از آن‌ها جدا شوند و در باغچه خانه رها شوند.

نگه‌داشتن گیاه آلوده به آفت باعث می‌شود که گیاهان دیگر هم بیمار شوند و کل تراریوم شما از بین برود. اگر تراریوم دچار آفت شد بهترین کار این است که گیاه آفت‌زده را از بقیه‌ی گیاهان جدا کرده و با دقت از داخل تراریوم بیرون آورید. در صورت لزوم می‌توانید از سم مخصوص استفاده کرده و گیاهان را سم‌پاشی کنید.

دمای مناسب تراریوم

وجود دمای مناسب مسئله دیگری است که در محیط نگهداری تراریوم ها باید آن را موردتوجه قرارداد و به نیازهای دمای گیاهان داخل تراریوم نیز توجه کرد.
قرار دادن تراریوم در مکانی سرد و یا در نزدیکی وسایل گرمازا توصیه نمی‌شود.
معمولاً دمای شبانه ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۴ درجه سانتی‌گراد در طی روز برای گیاهان داخل تراریوم مناسب است.

آموزش ساخت تراریوم (باغ شیشه ای) همراه با فیلم + شرایط نگهداری و معرفی گیاهان برای تراریوم

روش آب دهی تراریوم

گیاهان تراریوم‌ به آب نیاز دارند اما نه به‌اندازه‌ی گیاهان گلدانی؛ اما به دلیل ساختار گلخانه مانند تراریوم که چرخه‌ی آب را برقرار می‌کند، ‌مقدار و دفعات آبیاری بسیار کم‌تر خواهد بود.

بهتر است با یک فنجان یا بطری کوچک به‌آرامی از لبه‌ی تراریوم به آن آب دهید به‌طوری‌که به گیاهان آسیب نرسد. استفاده از اسپری آب هم برای بعضی گیاهان مفید است. دقت کنید که مقدار آب باید به‌اندازه‌ای باشد که کاملاً توسط خاک جذب شود و تراریوم بیش‌ازحد آبیاری نشود. چون محلی برای تخلیه‌ی آب اضافی وجود ندارد و گیاهان به‌سرعت از بین می‌روند.

اگر تراریوم‌تان کاملاً بسته است، به‌طور متوسط هفته‌ای یک‌بار نیاز به آبیاری دارد. درصورتی‌که امکان برداشتن حباب روی آن رادارید روزی 1 ساعت آن را بردارید تا رطوبت داخل تراریوم تنظیم شود و ریشه گیاه نپوسد. هرزمان که سطح خاک‌ تراریوم نسبتاً خشک بود به آن آب بدهید و به‌مرورزمان، متوجه خواهید شد که چه زمانی تراریوم نیاز به آب دارد.

موقع آبیاری تراریوم های نیمه‌باز دقت کنید که آب روی گیاهان مخصوصاً ساکولنت و کاکتوس‌ها نریزد. این گیاهان رطوبت و قطرات آب روی برگ‌هایشان را دوست ندارند و آسیب می‌بینند.

سعی کنید برای آب دهی تراریوم همیشه از آب بدون کلر استفاده کنید.

تراریوم بوی خاصی ندارد اما گاهی ممکن است تراریوم بوی خوب طبیعی و رطوبت را داشته باشد؛ اما اگر روزی بوی ناخوشایندی مثل گندیدگی را حس کردید، نشانه‌ی پوسیدن ریشه‌های گیاه درنتیجه‌ی آب دادن بیش‌ازاندازه به آن است.

کود دهی و هرس کردن تراریوم

برای کود دهی بهتر است که بعد از سپری شدن سال اول کاشت گیاهان داخل تراریوم را در طی ماه‌های تابستان و با کودهایی مخصوص گیاهان آپارتمانی که البته غلظت آن به نصف و یا حتی یک‌چهارم کاهش‌یافته است کود دهی شوند.
مراقب باشید که کودها به برگسار گیاهان برخورد نکند.

لازم به ذکر است کود دهی بیش‌ازاندازه و رشد سریع گیاهان داخل تراریوم یکی از دلایل عدم موفقیت در نگهداری از تراریوم ها است.

اگر گیاهی بیش‌ازحد بزرگ‌شده است، با دقت آن را هرس کنید تا جلوی دیگر گیاهان را نگیرد. برای جداسازی از یک قیچی ضدعفونی شده استفاده کنید.

برگ‌های زرد شده، خشک و گندیده را از تراریوم جدا کنید چون باعث آلودگی و رشد باکتری‌ها در تراریوم می‌شود. برگ زرد عموماً نشانه‌ی آبیاری بیش‌ازحد و برگ‌های سوخته و خشک نشانه‌ی آبیاری کم است.

اگر اشیای داخل تراریوم ‌هم کپک‌زده بود یا پوسیده‌شده بود، آن‌ها را جدا کنید و بشویید.

چه گیاهی برای نگهداری در تراریوم مناسب است؟

یکی از مهمترین موارد در ساخت تراریوم نوع و سازگاری گیاه انتخابی برای نگهداری در تراریوم است . گیاهانی بخرید که به‌اندازه‌ی کافی کوچک باشند. بهتر است که گیاهان داخل تراریوم، با دیواره‌ی آن تماس نداشته باشند. برای اینکه گیاهانی با اندازه‌ی مناسب تهیه کنید، تنگ یا محفظه‌ای را که برای تراریوم در نظر می‌گیرید، موقع خرید گل و گیاه همراه خود ببرید.

چند نمونه از گیاهانی را که برای نگهداری در تراریوم مناسب هستند در ادامه معرفی می‌کنیم. به‌طورکلی هر گیاهی که به رطوبت و گرما و نور زیاد علاقه داشته باشد، برای نگهداری در تراریوم گزینه‌ی خوبی است.

پیله آ میکروفیلا – پیلای برگ کوچک یا سرخس توپخانه‌ای (Artillery fern)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

پیله آ میکروفیلا یکی از گیاهان خانواده‌ی پیله آ است. گاهی آن را سرخس توپخانه هم می‌نامند. البته این گیاه از خانواده‌ی سرخس نیست و دلیل نام‌گذاری آن به‌عنوان سرخس توپخانه این است که دانه‌های خود را با صدای ترکیدن به بیرون پرتاب می‌کند و گاهی این دانه‌ها در فاصله‌های دور می‌افتند. این گیاه ظاهری بسیار زیبا و دوست‌داشتنی دارد و به‌راحتی رشد می‌کند.
گیاه و نیاز به نور غیرمستقیم متوسط تا روشن و آبیاری متوسط برای رشد نیاز دارد.

پیله آی نقره‌ای یا گیاه آلومینیومی (Aluminum Plant)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

گیاه آلومینیومی بومی ویتنام است و نور کم تا متوسط و آب‌وهوای گرم و مرطوب را دوست دارد. برگ‌های این گیاه دارای رگه‌های نقره‌ای و سفیدرنگ است که جذابیت خاصی به آن می‌دهد. این گیاه خیلی زود رشد می‌کند به همین دلیل باید چند وقت یک‌بار آن را هرس کنید تا فضای داخل تراریوم را پر نکند. این گیاه خیلی زود و راحت ریشه می‌زند به همین دلیل خیلی راحت با قلمه زدن می‌توانید آن را تکثیرکنید نه تنها برای استفاده در ساخت تراریوم مناسب است شما می توانید این گیاه را در گلدان دیگری بکارید و آن را به دوستان و عزیزان خود هدیه کنید.

گیاه خال صورتی (Polka Dot Plant)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

گیاه خال صورتی است که احساس شادابی و سرزندگی خاصی را منتقل می‌کند و شما می‌توانید آن را در رنگ‌های قرمز، صورتی و نقره‌ای بیابید. خال صورتی یکی از انواع گیاهان تراریوم است که به نگهداری کمی نیاز دارد و به‌سرعت رشد می‌کند؛ بنابراین لازم است که بعد از مدتی تراریوم آن‌ها را برای جلوگیری از آسیب عوض کنید. گیاه خال صورتی نور غیرمستقیم، آبیاری منظم در فصل‌های بهار و تابستان و کمتر را در دیگر فصل‌ها می‌طلبند.

مارانتا لوکونورا معروف به گیاه دعاخوان (Maranta Leuconeura)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

گیاه مارانتا لوکونورا گیاهی بسیار زیبا با رگبرگ‌های قرمزرنگ است. این گیاه را گیاه دعاخوان هم نامیده‌اند چون در طول شب برگ‌های آن جمع می‌شود انگار که در حال دعا خواندن است. اگر این گیاه نور کافی دریافت نکند خیلی زود متوجه می‌شوید چون برگ‌های آن در طول روز هم‌بسته می‌مانند و این علامتی است که نشان می‌دهد برگ‌ها نور کافی دریافت نمی‌کنند. این گیاه را باید در فضایی گرم نگهداری کنید به همین دلیل اگر  از آن را درساخت  تراریوم خود استفاده می کنید، تراریوم را کنار پنجره‌هایی که هوای سرد در آن رفت‌وآمد می‌کند، قرار ندهید.

پوتوس گیاه پوتوس یا پتوس (Epipremnum aureum)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

اگرچه گیاه پوتوس یک گیاه آپارتمانی معمولی به نظر می‌رسد اما می‌توانید از آن در ساخت تراریوم نیز استفاده کنید.
گیاه پوتوس جذابیت خاصی به تراریوم‌های بزرگ می‌دهد. این گیاه بسیار مقاوم است و در شرایط مختلف آب‌‌وهوایی به‌راحتی رشد می‌کند و رشد زیادی دارد. پوتوس به مراقبت کمی نیاز دارد و بسیار سازگار است. برای اینکه همیشه ظاهری زیبا و مرتب داشته باشد و پرپشت باشد، باید مرتب آن را هرس کنید.

تکثیر کردن پوتوس هم بسیار راحت است. فقط کافی است بخشی از ساقه‌ی آن را در آب بگذارید تا ریشه بزند.
پوتوس نور روشن و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد و به آب کمی برای رشد نیاز دارد، از آبیاری بیش‌ازحد این گیاه اجتناب کنید.

قاشقی یا پپرومیا – گیاه تراریومی قاشقی (peperomia caperata)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

حدود 1000 نوع از این گیاه قاشقی وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها peperomia caperata است. این گیاه را می‌توانید با برگ‌های فقط سبز یا سبز همراه با مقداری قرمزیا زرد پیدا کنید. گیاه قاشقی جزو آن دسته از گل و گیاه تراریوم است که به‌خوبی رشد می‌کند و اگر خوش‌شانس باشید گاهی اوقات گل هم می‌دهد. قاشقی ازجمله گیاهان خاص تراریوم است که مراقبت زیادی نمی‌خواهد و فقط مقداری روشنایی غیرمستقیم و آبیاری نیاز دارد.

گیاه کریپتانتوس (Earth Star Cryptanthus)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

اگر به دنبال یک گیاه غیرمعمول برای ایجاد یک تنوع در تراریوم خود هستید، یک ستاره زمین را انتخاب کنید. این گیاهان برای مکمل شدن گیاهانی که رشد کندی دارند و در آنجا برخی از گونه‌ها رشد نمی‌کنند معرفی می‌شوند. کریپتانتوس دارای برگ‌های ناهموار هستند که به شکل یک ستاره رشد می‌کنند. آن‌ها رطوبت بالا را دوست دارند. این گیاه زیبا در رنگ‌های صورتی و سبز متنوع یا قرمز و بنفش وجود دارد.

گیاه ارکیده مینیاتوری (Miniature Orchids)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

اگر می‌خواهید ویترین چشم‌نواز و زیبایی ازگل‌ها داشته باشید، از ارکیده‌های مینیاتوری در تراریوم بسته خود حتماً استفاده کنید. بسیاری از انواع ارکیده به‌طور طبیعی در محیط‌های گرم و مرطوب رشد می‌کنند که در آن‌ها رطوبت مداوم وجود دارد. ارکیده نوعی گیاه اپی فیتیک است، به این معنی که رطوبت و مواد مغذی را از طریق ریشه جذب می‌کند.
راحت‌ترین نوع ارکیده برای تراریوم نوع مروارید یا ارکیده نگین مینیاتوری خواهد بود. مهم‌ترین نکات مراقبتی برای پرورش ارکیده در تراریوم بسته این است که بیش‌ازحد آبیاری نکنید و هوا را گرم و مرطوب نگه‌دارید.

چمن عروس یا اشک نوزاد (Baby Tears)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

چمن عروسی یا اشک نوزاد گیاهی با برگ‌های کوچک است که اسم‌های متعددی دارد. گاهی اوقات آن را اشک فرشته، آرامش خانه و… هم می‌نامند. این گیاه اگر در شرایط مناسبی قرار بگیرد می‌تواند کاملاً تهاجمی باشد و تمام باغ و باغچه را بگیرد. این گیاه در تراریوم ظاهر بسیاری زیبایی ایجاد می‌کند و رشد نسبتاً آرامی دارد. یکی از مناسب‌ترین و بهترین گیاهان مینیاتوری تراریوم بسته است.

۸. سرخس دکمه‌ای (Pellaea rotundifolia)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

از جالب‌ترین گیاه‌های تراریوم می‌توان به سرخس دکمه‌ای اشاره کرد. این گیاه بومی نیوزیلند و در برابر خشکی و کم‌آبی بسیار مقاوم است. سرخس دکمه‌ای هم در نور زیاد و هم در سایه به‌خوبی رشد کرده و گسترش می‌یابد و به آبیاری هفتگی نیاز دارد. اگر خودتان قصد ساخت تراریوم دارید، در میان گیاهان مورداستفاده در تراریوم خود، سرخس دکمه‌ای را فراموش نکنید.

انجیر رونده – فیکوس خزنده (Creeping Fig)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

فیکوس خزنده برگ‌های کوچک و قلب شکل دارد و گیاهی بالارونده است که در تراریوم های بزرگ‌تر می‌توانید از این خصوصیت آن بهروش‌های مختلف بهره ببرید.
این گیاه می‌تواند از دیوار یا هر وسیله دیگری بالا بروند و آن را زیباتر کنند. شما به‌راحتی می‌توانید این گیاه را با برشی از شاخه آن تکثیر و پرورش دهید. گیاه انجیر چسب به نور و آبیاری کم‌نیاز دارد.

گیاه کروتون (croton)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

در میان اسم گیاهان تراریوم یکی از خاص‌ترین آن‌ها کروتون است که جلوه‌ای خاص به تراریوم شما می‌بخشد. این گیاه زیبا بارنگ‌ها و اشکال منحصربه‌فردش شناخته می‌شود. به‌عنوان‌مثال کروتون طلایی یکی از انواع آن است که رنگ‌های طلایی پاشیده شده بر روی برگ‌های آن، محیط را شاداب‌تر نشان می‌دهد. این گیاه را به‌عنوان گیاهی مناسب برای نگهداری در تراریوم باز و بسته شناخته‌شده است

گیاه فیتونیا یا برگ نعنایی (Fittonia albivenis)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

این گیاهان گرمسیری همیشه‌سبز دارای برگ‌های تیره بارگه‌های روشن هستند. برگ‌های رنگارنگ این گل زیبا در تراریوم های بسته که در آن رطوبت فراوان است سرحال می‌مانند. گیاهان برگ نعنایی برای تراریوم بسیار عالی هستند زیرا فقط به 6 سانتی‌متر نهایتاً 10 سانتی‌متر قد می‌رسند و دارای شاخ و برگ جمع‌وجور متراکم هستند.
از طرفی این گل‌ها در نور کم‌رشد می‌کنند و نیاز به شرایط مرطوب دارند. شما همچنین می‌توانید رنگ‌های متنوع این گل را برای تکمیل سایر گیاهان در تراریوم بسته خود انتخاب کنید. رنگ سفید، قرمز، صورتی یا سبز.

گیاه گندمی – گل عنکبوتی Spider Plant

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

گیاهان عنکبوتی از گیاهان خانگی رایج هستند که می‌توانند محیط تراریوم را روشن کنند، از طرفی مراقبت از آن‌ها ساده است. این گیاهان خوشه دار و منعطف، می‌توانند در تراریوم به‌خوبی رشد کنند.
اگر می‌خواهید یک گیاه عنکبوت به مجموعه تراریوم خود اضافه کنید، نوع Variegatum را انتخاب کنید. این گیاه دارای برگ‌های سبز تیره با لبه‌های سفید است و یکی از گونه‌های کوچک و زیبای گیاهان عنکبوتی است.

گیاه خزه (Mosses)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

خزه‌ها برای سیستم زیست‌محیطی منحصربه‌فرد تراریوم بسته بسیار مناسب هستند زیرا در شرایط مرطوب و کم‌نور که هوا به‌طور مداوم مرطوب است رشد می‌کنند. انواع خزه‌ها پوشش سبز عالی ایجاد می‌کنند و در سایه سایر گیاهان تراریوم نیز رشد می‌کنند. ازآنجاکه خزه در بستر و کف گلدان رشد می‌کند، برای رشد با سایر گیاهان برگی رقابت نخواهد کرد.

گل‌های سرخس مینیاتوری (Miniature Ferns- Polypodiopsida)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

سرخس‌های مینیاتور برای تراریوم های بسته ایدئال هستند زیرا از محیط‌های کم‌نور، مرطوب و گرم لذت می‌برند. بعضی از انواع سرخس‌ها برای فضاهای بسته بسیار مناسب هستند زیرا رشد آن‌ها کند است و به بیش از 30 سانتی‌متر نمی‌رسند.

نوع کاملی از گیاهان برای تراریوم مبتدی. سرخس دکمه‌ای لیمو (Nephrolepis Cordifolia) –سرخس پر سیاوشان Maidenhair Fern (Adiantum Aethiopicum) – اگر تراریوم شما رطوبت زیادی دارد و در یک اتاق گرم است، پس این نوع سرخس ایدئال است. این گیاه گونه کوچکی از سرخس است که دارای برگ‌های کوچک و در حال پخش است.

گیاه خزه سنبله ((سلاژینلا) Spike Mosses Selaginellas)

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

خزه سنبله در امتداد زمین رشد می‌کند و شرایط مرطوب در یک تراریوم بسته برای رشد آن‌ها مناسب است. البته گرچه نام آن خزه است اما درواقع از خانواده‌ی خزه‌ها نیست. برگ‌های کوچک روی خزه‌های سنبله رطوبت محیط را جذب می‌کنند. گیاهان کم‌رشدی هستند که دارای برگ‌هایی مانند سرخس هستند که در شیشه محصورشده شما فرشی سبز ایجاد می‌کنند. آن‌ها همچنین در سایه سایر گیاهان تراریوم برگ‌پهن، به‌خوبی رشد می‌کنند.

سرخس پنجه گرگ (Clubmoss) این گیاه یک حصیر زیبا و سبز روشن از شاخ و برگ‌های متراکم در تراریوم شما ایجاد می‌کند. این گیاه آن‌قدر به رطوبت نیاز دارد که فقط در فضای داخلی و در محیط مرطوب یک ظرف محصور به‌خوبی رشد می‌کند. پنجه گرگ تقریباً به بلندی 15cm رشد می‌کند و ماهیتی پخش‌کننده دارد.

گیاه چمن عروس (هلکسین) Soleirolia soleirolii

معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای ساخت تراریوم های بار و بسته

چمن عروس در محیط‌های گرم و مرطوب رشد می‌کند و آن‌ها را برای تراریوم های بسته داخلی ایدئال می‌کند. این گیاهان خزنده، در کنار سرخس‌ها و خزه‌ها رشد می‌کنند. آن‌ها به‌صورت یک حصیر سبز روشن در کف تراریوم شما رشد می‌کنند. برگ‌های کوچک و ظریف سبزرنگشان به زیبایی باغ کوچک گرمسیری شما کمک می‌کند.

جمع بندی:

همان‌طور که مشاهده نمودید ساخت تراریوم کار چندان مشکلی نیست و به‌راحتی با انتخاب یک ظرف شیشه‌ای شفاف و استفاده از چند گیاه معرفی‌شده یک باغ شیشه‌ای خاص درست کرده و زیبایی بخش دکور اتاق و محل کار شما باشد و یا هدیه‌ای متفاوت به عزیزانتان. فرصت را از دست ندهید و در انتخاب ظرف خلاقیت به خرج دهید ظرف شیشه‌ای رب گوجه‌فرنگی، تنگ ماهی داخل قفسه و یا قوری شیشه‌ای بلااستفاده داخل کابینت آشپزخانه انتخاب با شماست.

منابع و ماخذ:

thespruce ،lindahall
awesomeinventions
Garden Answer ،npg.org
SerpaDesign ،Candide Gardening

ایران درخت، گلماگرام،گلستان
کافه گلدون، دیجی مگ، پیو تک، فرانو

ترجمه، ویرایش و  بازنشر: تحریریه جهان بتس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *